Yerli ve yabancı fastfood ürünlerinin 17-25 yaş gençlerin tercih nedenlerinin belirlenmesi üzerine bir alan çalışması: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi örneği
Fastfood causes of domestic and foreign products on the determination of 17-25 years young people choose a field study: University Sıtkı Koçman Muğla
- Tez No: 366279
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA BULDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yerli ve yabancı fastfood ürünlerinin tercih nedenlerini etkileyen faktörleri belirlemektir. Ayrıca fastfood beslenme tarzının günlük yaşamdaki yeri hakkında bilgi almak, yerli ve yabancı fastfood ürünlerinin tercihi noktasında farklılaşan unsurları belirlemek çalışmanın amaçları arasında sayılabilir. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesin de okuyan yaklaşık 35847 aktif öğrenci evreni üzerinden yapılan bu çalışmanın verileri anket formu kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 14.0 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Verilerin önce sayı ve yüzde değerlerini gösteren frekans değerleri verilmiş, daha sonra fastfood tüketim eğilimleri ile ilgili bulgulara yer verilmiştir. Değişkenler arası ilişkileri incelemek üzere, t-testi, Tek Yönlü Varyans analizi (Oneway ANOVA), Ki kare, Kruskal-Wallis testi yapılmıştır. Örneklem büyüklüğü n=381 olarak hesaplanmış fakat çalışmanın güvenirliliğini arttırmak adına daha fazla sayıda öğrenciye ulaşmak için 600 anket formu çoğaltılmış ve uygulanmıştır. Hatalı ve eksik veri girilen anket formları veri setinden çıkartılarak toplamda n=532 kullanılabilir anket formu elde edilmiştir. Katılımcıların %66,4'ü (n=353) fastfood türü yiyecek tükettiklerini, %33,5'ü (n=178) ise bazen fastfood türü yiyecek tükettiklerini belirtmişlerdir. Katılımcıların büyük çoğunluğu fastfood türü yiyeceği öğle (%34 n=181) ve ikindi (%46,8 n=249) vakti tükettiklerini belirtmişlerdir. viii Fastfood tüketimi genellikle yerinde yiyerek (%52,4 n=279) gerçekleşmiştir. En fazla tüketilen fastfood ürünü olarak yerli fastfood işletmelerinde döner, dürüm, lahmacun pide çeşitleri iken bu yabancı fastfood işletmelerinde ise burger, patates cipsi, pizza, kumpir çeşitleri olarak tespit edilmiştir. Tüketilen fastfood cinsinin türüne göre içeceklerin de şekillendiği görülmüştür. Genellikle yerli fastfood türü ürünler ile birlikte ayran, yabancı fastfood türü ürünler ile ise genellikle asitli içecek türlerinin (kola, fanta, gazoz) tüketildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors effecting the preferences of students studying at Muğla Sıtkı Koçman University for local and foreign fast food products. In addition, this study aims to understand the place of fast food eating habits in everyday life and to determine preference differences influencing the choice of local and foreign fast food products. The data for this study is collected by the researcher in face-to-face interviews with a questionnaire from a population of 35847 actively studying students at Muğla Sıtkı Koçman University. For the analysis of data, SPSS 14 package program is used. Frequency values and percentages are presented first and then findings about fast food consumption tendencies are presented. To analyze the relationship between variables, T-test, Anova, Chi-square, Kruskal-Wallis tests are applied. The sample size for this research is calculated as n=381. However, for increasing reliability of the research, the sample size is enlarged to be n=600. Questionnaires with mistakes and missing fields are excluded from the data set resulting in n= 532. 66.4 % (n=353) of participants expressed that they consume fast food, while 33.5 % (n= 178) indicated that they sometimes consume fast food. A great majority of participants indicated that they consume fast food for lunch (34 %, n= 181) and for late afternoon (46.8 %, n= 249). Fast food consumption usually took place on location (52,4 %, n= 279). While the most preferred fast food products in local fast food businesses are x döner, durum, lahmacun, pide, for foreign fast food businesses, the most preferred fast food products are burghers, chips, pizza and baked potatoes. Preference for the type of drinks is shaped by the type of fast food consumed. While ayran is the preferred drink consumed with local fast food products, with foreign fast food products, carbonated drinks (cola, fanta, fizzy drinks) are consumed.