İlköğretim ikinci kademe müzik dersi öğretim programında uygulanan blok flüt eğitimine ilişkin öğretmen görüşleri (Ankara ili örneği)
Teacher thought about recorder education administration in music lessons teaching program to second grade of primary school (Ankara city model)
  1. Tez No: 366280
  2. Yazar: ALİ OZAN ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. ERDAL TUĞCULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim ikinci kademe müzik dersi öğretim programında yer alan konuların blok flüt eğitimine uygunluğunu araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ili sınırları içindeki farklı ilçelerde bulunan 53 ilköğretim okulunda çalışan 53 müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, ilköğretim ikinci kademe müzik dersi öğretim programında yer alan özellikle blok flüt ile ilgili konular göz önünde bulundurularak uzman görüşlerine dayanarak hazırlanmış anket kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler temel istatistik yöntemlerle yorumlanmıştır. Araştırmada, uygulanan ankette öğretmenlerden alınan görüşlere göre, ikinci kademe müzik dersi öğretim programında yer alan bazı konuların blok flüt üzerinde uygulanmasında yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, elde edilen verilere göre ilköğretim ikinci kademe müzik dersi öğretim programında yer alan bazı konuların blok flüt üzerinde uygulanabilirliği üzerine öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research , subjects of music lessons teaching program is researching to suitability on recorder education to second grade of primary school. Universe of the research is all the second grade of primary school in Turkey. Sampling of the research is 53 music teachers of primary school in Ankara. In the research, data collecting as tool a survey used prepared by professional opinion. In the research, datas were interpreted by main statistics methods. In this research, used a survey in music lessons program to second grade of primary school, especially about to take into consideration including recorder subjects. With the executed survey, insufficent to identified subjects in music lessons teaching program to second grade of primary school by get thought from music teachers. Result of the reserach is, with the received datas report the suggestion about some subjects in music lessons teaching program to practicality on recorder.