Resmi ve özel eğitim kurumlarındaki yöneticilerin liderlik stilleri ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki ve bazı demografik değişkenlere göre incelenmesi
The relationship between administrators' leadership styles and teachers' organizational commitment in public and private primary schools and investigating according to some variables
  1. Tez No: 366283
  2. Yazar: ŞEYMA NUR DİDİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel ve resmi eğitim kurumlarındaki yöneticilerin, liderlik stillerinin öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarıyla ilişkisini saptamak ve bazı demografik değişkenlere göre incelemektir. İlişkisel tarama modelindeki bu araştırmanın amacına ulaşabilmek için Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'un 8 ilçesinden 458 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın alt problemlerini cevaplamak için istatistiksel analiz olarak t-test, ANOVA, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmış; betimsel veriler için frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik stili ile öğretmenlerin örgütsel bağlılık boyutlarından duygusal ve normatif bağlılık arasında yüksek düzeyde pozitif ilişki bulunurken, devam bağlılığı arasında düşük düzeyde negatif ilişki bulunmuştur. Sürdürümcü liderlik stili ile duygusal ve normatif bağlılık arasında düşük düzeyde negatif ilişki bulunurken, devam bağlılığı arasında düşük düzeyde pozitif ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, İstanbul'un hangi yakasında çalıştıkları değişkenlerine göre örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Öğretmenlerin haftalık çalışma süresi ve bulundukları okuldaki çalışma süresi arttıkça örgütsel bağlılıklarının arttığı ve özel okullarda çalışan öğretmenlerin örgütsel bağlılığının devlet okullarında çalışanlara göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is, to examine the relationship between administrators' leadership styles and teachers' organizational commitment in public and private primary schools and investigate according to some variables. Multifactor Leadership Questionnaire and Organizational Commitment Scale were used for getting data. 458 teachers participated to research from 8 municipalities of İstanbul. As a statistical analyzes methods Pearson and Spearman Pruduct Moment Correlation, ANOVA, t-test were used to answer the problems of research; frequency, percentage, mean and standard deviation values were calculated for descriptive data. There is a significant positive correlation which was seen between school administrators' transformational leadership style and teachers' organizational commitment (affective commitment and normative commitment). There is a negative correlation between transformational leadership and continuance commitment which is not significant. The relationship was found between administrators' transactional leadership style and teachers' affective commitment (positive), normative commitment (positive) and continuance commitment (negative) is again not significant. There is no difference between teachers' organizational commitment according to their age, gender, level of education, marital status and their schools' districts' side of Istanbul. According to findings when teachers' working time in their school in a week and in that school totally increases, teachers' organizational commitment is high and teachers' organizational commitment in private schools is higher than public schools.