Ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin beşeri coğrafya kavramlarına ilişkin algılarının kelime ilişkilendirme testi aracılığıyla incelenmesi
Examining the 7th grade students perceptions on conceptions about human geography course through the word association tests
  1. Tez No: 366284
  2. Yazar: ARCAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmanın temel amacı ortaokul 7.sınıf sosyal bilgiler müfredatında yer alan 'ülkemizde nüfus' ünitesinde geçen bazı kavramlara ilişkin öğrenci algılarını belirleyerek kavram yanılgılarını ortaya çıkarmaktır. Araştırmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Bu yöntem sayesinde farkında olduğumuz ancak tam anlamıyla kavrayamadığımız olguları araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmada çalışma grubu amaçlı örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2013-2014 eğitim-öğretim yılında çeşitli ortaokullarda (7 Mart Ortaokulu, Vakıfbank İlkokulu, Gazi Ortaokulu) öğrenim gören 94 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak dil bilimci, alan uzmanı ve ölçme değerlendirme uzman görüşü önerileri doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan kelime ilişkilendirme testi kullanılmıştır. Kelime ilişkilendirme testi aracılığıyla öğrencilerin 'Ülkemizde Nüfus' ünitesinde yer alan 14 kavrama ilişkin algıları incelenmiştir. (nüfus, nüfus yoğunluğu, vatandaş, tarım, ekonomi, göç, kentleşme, yerleşme, kasaba, il, ilçe, büyük şehir, ulaşım, köy). Verilerin analizinde nitel veri analizi yöntemlerinden betimsel analiz kullanılmıştır, her bir kavrama ilişkin öğrencilerin algılarını betimlemek ve kavramlar arası ilişkileri ortaya koymak için frekans tabloları oluşturulmuştur. Bu frekans tablosundan yaralanarak kavram ağı hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin hem kavram algılarının hem de kavram yanılgılarının bireysel farklılıkları bağlamında değişiklik gösterdiği anlaşılmaktadır. Bununla birlikte kelime ilişkilendirme testleri yardımıyla öğrencilerin kavram yanılgılarının belirlenebileceği ve söz konusu yanılgıların olası sebeplerine yönelik fikir sahibi olunabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to investigate 7th grade students' perceptions on 'population in our country' in regard of social studies curriculum and discover student's misconceptions on these issues. A total of 94 students employed in 3 secondary schools (7 Mart Ortaokulu, Vakıfbank İlkokulu, Gazi Ortaokulu) in central districts of Artvin participated in this phenomenological study designed in qualitative model. The students who attending secondary school during 2013-2014 instruction year were selected by purposeful sampling technique in order to determine the population of the study. Data were collected from 94 students through word association tests which created by researcher and take into account social studies, linguistic and assessment and evaluation professionals' contributions. Tests were performed in order to revealed students' 14 conceptions about curriculum of 7th grades social studies courses (population, population density, citizen, agriculture, economy, migratory, urbanization, settlement, town, city, small town, metropolis, transportation, village). For data analysis, concepts obtained by word association tests, were analyzed through descriptive analyses techniques in order to reveal associations between students 'concepts on subject. And frequency tables used for describing students' perceptions on concepts relationships of every concepts. Network maps between concepts were created by these frequency tables. This study revealed that both students perceptions on concepts and their misconceptions can be varied in individual differences. Morover it can be said that word association tests may be used for determining students misconceptions and understanding their potential causes.