Güncel ve popüler müzikler dersine ilişkin öğrenci tutumları
Student attitudes related to the current and popular music course
  1. Tez No: 366295
  2. Yazar: GÜNEŞ GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmanın amacı, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin“Güncel ve Popüler Müzikler Dersi”ne ilişkin tutumlarını belirlemektir. Bu temel amaç çerçevesinde araştırmada, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin“Güncel ve Popüler Müzikler Dersi”ne ilişkin tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve aralarında anlamlı bir fark olup olmadığının ortaya koyulması hedeflenmektedir. Araştırma, müzik öğretmeni adaylarının Güncel ve Popüler Müzikler dersine ilişkin tutumlarını belirlemeye yönelik olarak betimsel araştırmalardan tarama modeli ile yürütülen bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'deki üniversitelerin müzik eğitimi anabilim dallarında okuyan, Güncel ve Popüler Müzikler Dersi'ni almış olan lisans 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise random yöntemiyle seçilmiş 7 üniversitenin müzik eğitimi anabilim dalında 2013-2014 eğitim-öğretim yılında öğrenim görmekte olan lisans 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden; Güncel ve Popüler Müzikler Dersi'ni almış olan üç yüz otuz (330) öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket formunun birinci bölümü öğrencilerin kişisel bilgilerini içeren 6 sorudan; ikinci bölümü ise“Güncel ve Popüler Müzikler Dersine İlişkin Tutum Ölçeği”nden oluşmaktadır. Tek boyutlu olan ölçek, 15'i olumlu, 9'u olumsuz olmak üzere 24 maddeden oluşmaktadır. Maddelerde 5'li likert türü derecelendirme seçenekleri bulunmaktadır. Çalışmada, demografik bilgilerin betimsel analizi için yüzde (%) ve frekans (ƒ) analizi yapılmıştır. Kolmogorow-Smirnov testi ile verilerin normal dağılıma uyup uymadığı incelenmiştir. Veriler normal dağılıma uymadığı için iki grubun karşılaştırılmasında parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U testi uygulanmıştır. İkiden fazla grubun karşılaştırılmasında, öncelikle homojenliğin bulunup bulunmadığına ilişkin Levene testi yapılmıştır. Homojenlik bulunmadığı için grupların arasında anlamlı bir fark olup olmadığının saptanabilmesi için Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Çalışmada yer alan analizler için SPSS 18.0 (PASW 18.0) ve SPSS 19.0 paket programları kullanılmıştır. Analizler için elde edilen sonuçlar 0.05 anlamlılık düzeyinde yorumlanmıştır. Araştırmanın bulguları sonucunda öğrencilerin güncel ve popüler müzikler dersine ilişkin aritmetik ortalama değerleri incelendiğinde, tutum puanlarının“Katılıyorum”düzeyinde“olumlu”olduğu görülmektedir. Öğrencilerin Güncel ve Popüler Müzikler Dersine ilişkin tutumlarında okudukları sınıfa, cinsiyetlerine, mezun oldukları ortaöğretim kurumlarına ve en çok dinledikleri müzik türüne göre anlamlı bir farklılık bulunmamış; öğrenim gördükleri üniversitelere ve bireysel çalgılarına göre anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Bu bulgular ışığında ileride yapılabilecek bilimsel araştırmalara dair öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to determine the attitudes of the 3rd and 4th grade students in the Department of Fine Arts at Faculty of Education towards the Current and Popular Music Course. In this respect, it's aimed that those students' attitudes related to the Current and Popular Music Course are to be examined in terms of multiple factors and to be revealed whether they have significant differences among the attitudes or not. It's a kind of research processing with the survey model among the researches which determines the attitudes of the Music Teacher Candidates towards the Current and Popular Music Course. The universe of this study is composed by the 3rd and 4th grade students who study at the Department of Music and took the Current and Popular Music Course at the universities of Turkey. The sample of the study is composed by 330 students having taken the Current and Popular Music Course who were selected randomly among the 3rd and 4th grade students of Department of Music in 7 different universities in 2013-2014 Educational Year. In this study, a questionnaire form consisting of two parts as a tool of data collection has been used. The first part of the questionnaire form consists of 6 questions which involve the personal information of the students. The second part of the form consists of an attitude scale related to the Current and Popular Music Course. There are 15 positive and 9 negative items within 24 item for the one dimensional scale. These items have 5 point likert scale options. In this study, percent (%) and frequency (ƒ) has been used for the descriptive analysis of the demographic information. It has been assessed whether the data conformed to the normal distribution by using Kolmogorow-Smirnov test. As the data hasn't conformed to the normal distribution, Mann Whitney U test which is not parametric in comparing the two groups has been applied. Firstly, Levene test has been used in comparison of more than two groups to learn whether they are homogeneous or not. As there isn't any homogeneity, Kruskal Wallis test has been applied to determine whether there is a significant difference among these groups. For the analysis in the study SPSS 18.0 (PASW 18.0) and SPSS 19.0 packed programs were used. The results, which were achieved for the analysis, were understood as 0.05 significance level. In the conclusion of the study, when the arithmetic average rate related to the Current and Popular Music Course were assessed, it was seen that the attitude point were positive at the level of“Agree”. While there weren't any significant differences in the attitudes of the students related to the Current and Popular Music Course according to their grades, genders, their secondary schools graduated and most listened music types, a significant difference was found according to the universities at which they study and the individual instruments of them. In the light of these findings, the suggestions were made about the scientific studies that would be conducted in the future.