Cam boncuk sanatı ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde bulunan cam boncuk eserler üzerine bir araştırma
A research on the art of glass beadmaking and glass bead works in the Anatolian Civilizations Museum
  1. Tez No: 366294
  2. Yazar: GÜLTEN GÖNEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZİME TOMRİS YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET Bu araştırmada amaç, Cam Boncuk Sanatının gelişimini, cam boncuk yapımı ile ilgili temel teknikleri, araç-gereçleri, cam boncuk çeşitlerini ve Anadolu Medeniyetleri Müzesin'de bulunan cam boncuk eserlerin incelenmesidir. Anadolu Medeniyetleri Müzesin'de bulunan cam boncuk eserler araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Müzede bulunan cam boncuklar ele alındığından ayrıca örneklem alınmamıştır. Araştırmada elde edilen veriler tablolarla yorumlanmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde ve ortalamadan yararlanılmıştır. Araştırmada aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. Anadolu Medeniyetleri Müzesin'de bulunan cam boncuk eserlerin Roma ve Bizans dönemi periyotlarına ait olduğu envanter bilgilerinden alınmıştır. Yapılan incelemelerde 19 adet eserin genel özellikleri verilmiştir. 7 adet küpe, 7 adet kolye 2 adet pandantif ve 3 adet yüzükten oluşan eser grubunda cam sarma tekniğinin yanı sıra cam pastası kullanıldığı, cam boncuklarda kalıp tekniği uygulandığı görülmüştür. Takıların 18 adetinde altın 1 adetinde ise tunç madeni kullanılmıştır. Cam boncukların 18 adeti tek renkli, 1 adetinin çok renkli olduğu saptanmıştır. Eserlerde geometrik formlar ve bitkisel bezemeler kullanılmıştır. Ayrıca, araştırmanın kavramsal çerçevesinde Anadolu Geleneksel göz boncukları hakkında ve cam boncukların yapımı ile ilgili temel ve teknik bilgiler verilmiş, bir cam boncuğun uygulama aşamaları ayrıntılı olarak işlem basamakları ve fotoğraflarla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to reveal the evolution of the Art of Glass Bead making and to conduct an examination on the basic techniques, tools and materials used in glass bead making; the types of glass bead and glass bead works in the Anatolian Civilizations Museum. The glass bead works in the Anatolian Civilizations Museum are the focus of this thesis. As the glass bead works in the Museum are studied, no other sample is included. The data acquired during the research are explained in tables. For data analysis, the values such as frequency, percentage and average are used. The below are findings obtained as a result of study. According to inventory information, the glass bead works in the Anatolian Civilizations Museum date back to Roman and Byzantine periods. 19 works are examined within the study and their general specifications are given. It is seen that glass frid is used as well as glass furling on mandrel the works group consisting of 7 earrings, 7 necklaces, 2 pendants and 3 rings. Among 18 jewelries, one is made of bronze and multi-colored while the others are made of gold and solid colored. Also geometrical forms and plant patterns are used in the works. Finally, the thesis includes the information about Anatolian Traditional eye-beads and the basic and technical details on glass bead making. Also the ways to make glass bead is told step by step with detailed instructions and photographs.