İkinci Meşrutiyetten Harf İnkılâbına kadar süreli yayınlarda yeralan eğitim görüşleri ve cumhuriyet eğitimine yansımaları (1908 - 1928)
Educational views on periodicals starting with the second constitutionalist period to alphabet reform and their reflection to republic education (1908-1928)
- Tez No: 366296
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYİP DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 618
Özet
Bu çalışmanın amacı 1908-1928 yılları arası süreli yayınlarda yer alan başlıca eğitim konularının belirlenerek, bu konulara ilişkin görüş ve önerilerin incelenmesi ve Cumhuriyet dönemi eğitimine yansımasının değerlendirilmesidir Bu araştırmada 1908-1928 yılları arası eğitim alanında yayın faaliyetlerini sürdüren Tedrisat-ı İptidaiye Mecmuası (Tedrisat Mecmuası), Muallim Mecmuası, Muallimler Mecmuası, Maarif Vekâleti Mecmuası, Muallimler Birliği Mecmuası ve Yeni Fikir dergilerinde yer alan eğitim konuları bu konularla ilgili görüş ve öneriler belirlenmiş, daha sonra bu görüş ve önerilerin Cumhuriyet dönemi eğitime yansıması üzerinde durulmuştur. Bu nedenle geçmişe yönelik olarak yapılan bu araştırmanın verilerini toplamak için tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri belge tarama yoluyla toplanmıştır. Var olan kayıt ve belgeleri inceleyerek veri toplama anlamına gelen belge tarama; belli bir amaca dönük olarak kaynakları bulma, okuma, not alma ve değerlendirme işlemlerini kapsamıştır. İncelenen dergilerde ele alınan eğitim konuları, milli terbiye, derslerin işlenişi, çocuk eğitimi, okullarımız, öğretmen yetiştirme, darülfünun, okuma yazma ve dil öğretimi, eğitim programları, özel eğitim, psikolojik danışma ve rehberlik, halk eğitimi, kadın eğitimi, mesleki eğitim başlıkları altında incelenerek değerlendirilmiştir. İncelenen dönem içinde okullarımızda milli terbiyeye gerekli önemin verilmediği, okuma ve yazma konusunda güçlükler çekildiği, milli dilin önemine vurgu yapılarak, mutlaka konuşma ve yazı dilinde Türkçenin kullanılması gerektiği üzerinde durulmuş, elişleri, resim, müzik, beden eğitimi gibi derslere önem verilmesi gerektiği ısrarla dile getirilmiştir. Çağdaş ve ileri bir toplum olabilmek için halk eğitimine önem verilmesi gerektiği belirtilerek, bu konuda özellikle İskandinav ülkelerinden yararlanılması tavsiye edilmiştir. Klasik ezberci zihniyetin yerine yaparak yaşayarak öğrenmeyi temele alan yeni tip mektep sistemlerinin o günün pedagojik anlayışına daha uygun olduğu düşünülmüş ve okulların eğitim programlarının bu düşünce çerçevesi içinde yenilenmesinin önemli olduğu dile getirilmiştir. Cumhuriyet döneminde batıdaki mesleki ve teknik aynı zamanda sanat eğitimi konusunda yabancı ülkelerden uzmanlar davet edilmiş fikirlerine başvurulmuştur. İncelenen süreli yayınlarda dile getirilen konularla ilgili fikir ve önerilerin Cumhuriyet dönemi eğitime yansıması olarak, kadın eğitimi, halk eğitimi, mesleki eğitim, mecburi eğitim, öğretmen yetiştirme, eğitim programlarının düzenlenmesi, lise ders programlarının yenilenmesi olarak karşımıza çıkmış, ilköğretimin eğitim programları değişmiştir. İş eğitimi, sanat eğitimi ve meslek eğitimi ile ilgili yabancı uzmanların fikirlerinden yararlanma yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to specify the basic education subjects partaking in the periodicals between 1908 and 1928, to investigate views and suggestions related to those subjects and to evaluate their reflections on the education of Republic period. In the present study, the education subjects and opinions and suggestions related to these subjects that took part in the magazines between 1908 and 1928; namely, Tedrisat-ı İptidaiye Magazine (Tedrisat Magazine), Muallim Magazine, Muallimler Magazine, Maarif Vekaleti Magazine, Muallimler Birliği Magazine, Yeni Fikir were determined and the reflection of these opinions and suggestions on the education of Republic period was emphasized. For this reason, screening method was used in order to collect the retrospective data of the current study. The data of the current study was collected via document review. Document review which means collecting data by investigating existing records and documents included finding related resources, reading, note taking and evaluation processes. Periodicals were inspected and a translation from Ottoman Turkish into Turkish was made. The education subjects in the inspected periodicals were investigated under the same heading as follows National nurture, teaching of lessons, children education, our schools, teacher training, Ottoman University, literacy, language teaching, education programs, special education, psychological counseling and guidance, public education, women education, and vocational education and then evaluated. The findings showed that the necessary national nurture wasn't given at schools in the inspected period, having difficulties in literacy, the importance of national language and using Turkish in both spoken and written language were emphasized and giving importance to the courses like handcrafts, art, music, and physical education was stated. It was suggested that in order to be a modern and contemporary community, the public education should be given importance and Western countries especially Scandinavian countries should be benefited. It was thought that the new education system based on learning with doing and experiencing is more appropriate to the pedagogical understanding of that era instead of classical learning based on memorizing. Thus, it is important to change the curriculums according to this new approach. In the Republic period, experts from foreign countries were invited and their opinions about vocational, technical issues and arts education were asked. The reflection of opinions and suggestions in the investigated periodicals on the education of Republic period seem as women education, public education, vocational education, compulsory education, training teachers, the regulation of the education programs, and the renewing of high school lesson programs. Thus, education programs were changed in primary schools. Foreign expert views were taken for job training, art training and vocational education in order to improve the teachers' teaching skills. Suggestions was made for the problems of 1908-1928 which still exist such as foreign language teaching, national nurture training, and qualification problems of teachers. Suggestions were given in order to solve these problems.