Lise öğretmenlerinin örgütsel güven algıları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between high school teachers' organizational trust perceptions and organizational commitment levels
  1. Tez No: 366308
  2. Yazar: EMRE UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada, Çorum il merkezinde kamuya ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel güven algıları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelindeki bu araştırmanın verilerini 2013-2014 öğretim yılında Çorum il merkezinde kamuya ortaöğretim okullarında görev yapan 398 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Daboval (1994) tarafından geliştirilen örgütsel güven anketi ve Meyer ve Allen (1990) tarafından geliştirilen örgütsel bağlılık anketi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programına girilmiştir. Öğretmenlerin örgütsel güvenleri ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu kullanılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel güvenleri ve örgütsel bağlılıklarının demografik değişkenlere göre anlamlı farklara sahip olup olmadığını araştırmak için t testi, ANOVA (varyans analizi) ve Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre örgütsel güven ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü orta seviyede bir ilişki söz konusudur. Ayrıca, örgütsel güvenin duygusal bağlılık ve normatif bağlılığa önemli etkilerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between organizational trust perceptions and organizitional commitment levels with regard to the teachers is investigated public high schools in central districts of Çorum. The population of this survey type research includes 398 teachers teaching in public high schools in Çorum in 2013- 2014 academic year. Organizational Trust Scale developed by Daboval (1994) and Organizational Commitment Scale developed by Meyer and Allen (1994) was used as a data collection means. The obtained data are processed by using SPSS 15.0 software. Pearson Moment Correlation was used to state the relation between the teacher's organizational trust and organizational commitment. T Test, ANOVA (Variance Analysis) and Kruskal-Wallis H Test is used to study if there is a significant difference in organization trust and commitment according to demographic variables. According to the research results, there is positive and medium level relation between organizational trust and organization commitment. As the result of statistical analyses, it has been found that organisational trust has an important effect on emotional commitment and normative commitment with regard to the teacher.