Ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinin bazı sosyobilimsel kimya konularıyla ilgili üst düzey soru üretmelerine üst bilişin desteklenmesi sürecinin etkisinin incelenmesi
Review on effect of supporting metacognition process towards secondary ninth grade sudents' generating high order question related to some socioscientific chemistry matters
- Tez No: 366314
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KORMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, ortaöğretim dokuzuncu sınıf öğrencilerine uygulanan etkinliklerle üst bilişin desteklenmesinin, onların üst düzey düşünme becerilerinden biri olan üst düzey soru üretmelerine etkisini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2012-2013 eğitim öğretim yılında İstanbul ili, Güngören ilçesinde bulunan bir genel lisede öğretim gören dokuzuncu sınıf öğrencilerinin katılımıyla 6 haftalık bir zaman diliminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu seçkisiz atama ile belirlenen kontrol grubunda 81, deney grubunda 82 olmak üzere toplam 163 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın modelini“öntest-sontest kontrol gruplu seçkisiz desen”oluşturmaktadır. Araştırma süresince kontrol ve deney grubundaki öğrencilerden farklı zamanlarda verilen sosyobilimsel konulardaki üç metinlerle ilgili üçer soru üretmeleri istenmiş ve bu sorular Bloom Taksonomisi temel alınarak üst düzey ve alt düzey olarak kodlanmıştır. Deney grubunda ise, bunun yanı sıra, onların süreçle ilgili üstbilişsel farkındalıklarını arttıracak“planlama-izleme-değerlendirme”etkinlikleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler araştırmanın SPSS programında analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonunda, kontrol ve deney grubundaki öğrencilerin ilk uygulanan metinle ilgili üretmiş oldukları üst düzey soru ortalamaları arasında farklılık bulunmazken, ikinci ve üçüncü metinde deney grubu lehine etki büyüklüğü artan anlamlı bir fark gözlenmiştir. Üst bilişin desteklenmesi süreci, öğrencilerin sordukları üst düzey soru sayısını artırmıştır. Bunun yanında deney grubundaki öğrencilerin gayretleri, ilgileri, performans beklentileri, özdeğerlendirmeleri ve üst düzey soru üretme yöntemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted, with the activities applied to secondary ninth grade students, to measure the impact of promotion of metacognition on generating high order questions which is one of their high order thinking skills. Research was carried out with the participation of ninth grade students studying in a secondary school in Güngören Istanbul in 2012-2013 academic year and in a period of 6 weeks. The study group of the research is formed of totally 163 participants, of which 81 participants in the control group, as determined by random assignment and 82 participants in the experimental group. The research model is“pretest-posttest control group with random design”. During the study, students in the experimental and control groups are asked to generate three each questions related to three different texts about socioscientific issues at different times and these questions are coded as the upper level and lower level based on Bloom Taxonomy. As well as this, in the experimental group,“planning-monitoring-evaluation”activities have been implemented to increase their metacognitive awareness about the process. The resulting data were analyzed and interpreted by means of SPSS programme. At the end of the study, while a significant difference is not found between the averages of higher-order questions which were generated by the students in the experimental and control groups for the first applied text, a substantive difference which has increasing effect size is observed in favor of experimental group during applying the second and third texts. The process of supporting metacognition increased the skill of students on generating high-order questions. Besides, the efforts, interest, performance expectations, self-evalautaion and high-order question generating strategies are examined.