Ortaokul 5. sınıf matematik uygulamaları dersinin web destekli öğretiminin öğrenci performans ve motivasyonuna etkisi ile öğrenci görüşlerinin değerlendirilmesi
The effect of teaching web-based applications of maths subject for 5th grade students' performance and motivation in accordance with the evaluation of students' opinions
  1. Tez No: 366321
  2. Yazar: AHMET İNAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma Ortaokul 5.sınıf seçmeli dersi olan matematik uygulamaları dersindeki öğretim programına göre hazırlanmış etkinliklerin web ortamında tasarlanarak uygulanmasının öğrenci performans ve motivasyonu üzerine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, 2013-2014 öğretim yılının 1. yarıyılında Ankara ili Yenimahalle ilçesinde özel bir ortaokulda deney grubunda 21 kontrol grubunda ise 20 öğrenciye, dört hafta süreyle uygulanmıştır. Araştırmada,“son test kontrol gruplu model”kullanılmıştır. Web destekli matematik uygulamaları öğretiminin mevcut yönteme göre etkililiğini sınamak için bir deney grubu ve bir kontrol grubu oluşturulmuştur. Gruplar rastgele örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Araştırma, deney süresince bütün gruplarda araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilere“Motivasyon Ölçeği ”çalışma bitiminde son test olarak uygulanmıştır. Performans için öğrencilere süreçte dört tane sınırlandırılmış performans görevi uygulanmıştır. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma ve“t”testi kullanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi olarak p< .05 olarak alınmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS 16.0 istatistik programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada nitel veriler ise değişik veri kaynaklarından toplanmıştır. Nitel veriler öz değerlendirme formu, standartlaştırılmış açık uçlu görüşmeler, grup değerlendirme formundan alınmıştır. Bu çerçevede veriler öncelikle bilgisayara aktarılmış, okunup incelenerek kodlara dönüştürülmüştür. Elde edilen bulgular araştırma sorularına bağlı kalınarak yorumlanmıştır. Araştırma sonuçları; web destekli öğretim yönteminin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin performanslarının, kontrol grubu öğrencilerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu, motivasyonlarında ise herhangi bir etkisi olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study focuses on the effect of teaching web-based applications of maths subject for 5th grade students' performance and motivation in accordance with the evaluation of students' opinions The study was applied in a private elementary school for a period of four weeks at Ankara's Yenimahalle region in the first term of the 2013- 2014 educational year. In the research, post test control group experimental design was applied. The participants of the study groups 21 students from experimental group and 20 students from control group. One experiment group and one control group were formed to compare the effects of web based applications of mathematics teaching method.The groups were selected according to random method. The study was conducted by researcher in all groups through the experiment. At the end of the study,“Motivation Scale”, was applied in all groups as post-test. In addition to this, the students' performances were assessed by using restricted response performance assessment forms. In the data analysis, percentage, standart deviation and t-test were used. The significance level of the analysis were taken as p< .05. The study was supported by SPSS 16.0 statistical programme. Throughout the research, qualitative data were gathered from different sources such as; self-assessment forms, standardized open-ended interviews and team-assessment forms. Firstly, data was transfered to the computer, it was examined again and the data was coded. The results of the research has revealed that the experimental group students' performances are significantly different than the control group students', but the web-based teaching does not have any effect on the students' motivation.