Bolu ili Seben ilçesi geleneksel el dokumaları
Traditional hand-woven fabrics of bolu provinve Seben district
- Tez No: 366323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA SERPİL ORTAÇ, PROF. HATİCE FERİHA AKPINARLI, PROF. AYSEN SOYSALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
BOLU İLİ SEBEN İLÇESİ GELENEKSEL EL DOKUMALARI (Yüksek Lisans Tezi) Zeynep Korkutata GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz, 2014 ÖZ Araştırma konusu olarak; Bolu İli Seben İlçesi Geleneksel El Dokumaları alınmıştır. Bu yerlerde el dokumacılığı ile uğraşan bireylerden tesadüfî örneklem yöntemiyle 40 birey seçilmiş ve karşılıklı görüşme tekniği uygulanmıştır. Ayrıca yörede yapılmış el dokuma örneklerinden, kirkitli düz dokumalar ve mekikli dokumalardan toplamda 70 tanesinin fotoğrafı çekilmiş ve bu dokumaların boyut, araç - gereç, kompozisyon, motif, teknik özellikleri incelenmiş ve her bir ürün için hazırlanan bilgi formlarında bu özellikler belirtilmiştir. Geleneksel kültürümüzü en güzel şekilde temsil eden el dokuma sanatları günümüz şartlarına yenik düşmeye başlamıştır. Bu araştırma ile Bolu İli Seben İlçesinde bulunan el dokuma örnekleri belgelenmiş ve bu alanda eksikliği hissedilen bilimsel bir doküman hazırlanmıştır. Yörede el dokumacığı ile uğraşan bireylerin çoğunluğu orta yaş ve üstü olduğu görülmektedir. Bunun sebebi ise genç nesil bireyler tarafından bu el sanatı fazla önemsenmemekte ve gittikçe önemini kaybetmektedir. Eğitim durumları incelendiğinde, bireylerin çoğunluğunun, okuma yazma bildikleri ve ev hanımı oldukları tespit edilmiştir. Bireylerin çoğunluğu dokumayı ailesinden öğrenmiş ve bu bir gelenek olarak devam ettirilmiştir. Yörede çoğunlukla ana renklerin, canlı ve koyu tonlarının kullanıldığı; ara renklere ve tonlamalara birkaç renk dışında, az yer verildiği görülmektedir. Çözgü renkleri ise genellikle beyaz olmakla birlikte gri, kahverengi ve siyah nadiren kullanılmıştır. Yörede geometrik, sembolik motifler ağırlıkta olup, figürlü motifler az kullanılmıştır. Tespit edilen dokuma örneklerinde en çok; kırmızı, yeşil, lacivert, pembe, mavi, sarı, beyaz, siyah, bordo, gri, açık mavi, açık yeşil, mor, renklerinin kullanıldığı tespit edilmiştir. Bölgede, düz dokumalar yöre halkı tarafından“ıstar”adı verilen dikey tezgâhlarda, mekikli dokumalar ise“çulfalık”adı verilen tezgâhlarda dokunmaktadır. Yörede düzdokumalarda çok büyük ebatlı dokumalara rastlanmamıştır. Yörede yapılan Mekiklidokumalara ise“alaca”adı verilmektedir. Bu dokumalar“iç donluk”,“dış donluk”adıaltında iki şekilde üretilmektedir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Dokuma, mekikli dokuma, kirkitli dokuma Sayfa Adedi : 229 sayfa Danışman : Yrd. Doç. Dr. H. Serpil ORTAÇ
Özet (Çeviri)
TRADITIONAL HAND-WOVEN FABRICS OF BOLU PROVINVE SEBEN DISTRICT (Master Thesis) Zeynep Korkutata GAZI UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF EDUCATIONAL SCIENCES July, 2014 ABSTRACT The Traditional Hand-woven Fabrics of Bolu Province, Seben District were chosen as the subject matter of this study. Forty individuals involved in hand weaving in these areas were selected with random sampling method and face-to-face interviewing technique was applied. Furthermore, seventy combed plain fabrics and shuttle fabrics were chosen from the hand woven fabric samples produced in the area were photographed, characteristics of these fabrics including size, tools and kits used, motifs, and technical characteristics were analyzed and all these characteristics are indicated in the information forms separately prepared for each product. The hand woven fabric handicraft that represent our traditional culture in the best was possible have started to be defeated by the contemporary conditions. With this study, the hand woven fabrics of the Bolu Province, Seben Dsitrct have been documented and a scientific document lacking in the area has been prepared. It is seen that most of the individuals involved in hand weaving in the area are middle-aged or older. The reason for this is that this handicraft is not weighted much by the members of the younger generations and this handicraft is losing its importance gradually. When educational statuses are considered, it is seen that most of the individuals are literate and housewives. Most these individuals have learned weaving from their parents continued as a kind of tradition. It is seen that mostly main colors, vivid or darker colors are used; and intermediary colors and shades are included less except for a few colors. While the warp colors are mostly white; other colors including gray, brown or rarely, black have also been used. Geometric and symbolic motifs are common in the area, and motifs with figures are used rarely. It was found that the most common colors detected in the selected fabrics include red, green, navy blue, pink, blue, yellow, white, black, maroon, gray, light blue, light green and purple. In the area, the plain fabrics are woven in vertical looms called“ıstar”by the local people, while shuttle loom fabrics are woven in looms called“çulfalık”. Fabrics of very large size have not been encountered in the area. The fabrics produced in the area with shuttle looms are called“alaca”(multicolored). These fabrics are produced under two names, as“inner underwear”and“outer underwear”. Science Code : Key Words : weaving, shuttle weaving, weaving kirkitli Page Number : 229 pages Supervisor : Assistant Professor Dr. H. Serpil ORTAÇ