Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatı çalışanlarının iş doyumlarının örgütsel bağlılığa etkisi hakkındaki görüşleri
Opinions of the employees in the central organization of the Ministry of National Education about the impact of job satisfaction on organizational commitment
- Tez No: 366324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu Araştırma Milli Eğitim Bakanlığı Merkez teşkilatında yönetici olmayan çalışanların iş doyumu ve örgütsel bağlılıklarını algılama düzeyleri ve bu düzeyler arasında demografik özelliklerine göre anlamlı bir farklılık olup olmadığını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2013-2014 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı Merkez teşkilatında görev yapmakta olan 400 yönetici olmayan çalışana uygulanmıştır. Araştırmada çalışanlara iki bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Birinci bölümde araştırmaya katılan çalışanlara ait kişisel bilgiler formu, ikinci bölümde ise iş doyumu ve örgütsel bağlılık düzeylerini ölçmeye yönelik form ile görüşler incelenmeye çalışılmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı uygulanmıştır. Ölçeklerin güvenirliğine Cronbach Alpha katsayısı ile bakılmıştır. Verilerin çözümlenmesinden elde edilen bulgular tablolar şeklinde gösterilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; araştırmanın problem durumu, amacı, önemi, sınırlılıkları ve varsayımları ortaya konulmuştur. İkinci bölümde iş doyumu ve örgütsel bağlılık konularının kuramsal çerçevesi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde araştırma modeli, yöntemi, veri toplama teknikleri ve veri analizlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmadan elde edilen bulgular ile bu bulgulara ilişkin yorumlar ortaya konulmuştur. Beşinci bölüm ise elde edilen bulgular doğrultusunda ortaya çıkan sonuçlar ve bu sonuçlara dayalı geliştirilen önerilerden oluşmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatı yönetici olmayan çalışanların iş doyumları ile örgütsel bağlılığa ilişkin algılarında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. En düşük ilişki devam bağlılığı ile yönetim biçimi, gelişme ve yükselme olanakları, iş arkadaşları, fiziksel ortam, ve genel iş doyumu algıları arasında gözlenmiştir. Bir başka deyişle devam bağlılığı ile yönetim biçimi, gelişme ve yükselme olanakları, iş arkadaşları, fiziksel ortam, ve genel iş doyumu algıları arasında bir ilişki söz konusu değildir. En yüksek ilişki Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatı yönetici olmayan çalışanların iş doyumları ile duygusal bağlılık düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bir başka ifadeyle, Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatı yönetici olmayan çalışanların iş doyumları arttıkça duygusal bağlılığa ilişkin algıları da artmaktadır. Sonuç olarak Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatı yönetici olmayan çalışanların iş doyum algıları arttıkça örgütsel bağlılık düzeyleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the job satisfaction and organizational commitment levels of non-management employees' in the central organization of the Ministry of Education and to identify whether there are significant differences between these levels considering demographic characteristics. The survey was applied to 400 non-management employees working in the central administration of the Ministry of Education in 2013-2014. A questionnaire with two parts was implemented for employees in the study. Opinions are derieved from two chapters of the form one of which involves personal information of the employees who participated in the survey and the second one is designed to measure the levels of job satisfaction and organizational commitment. SPSS programme was used to analyze the data. The reliability of the scale was examined by using Cronbach's alpha coefficient. Data obtained from the analysis of the findings was shown in the tables and the results were interpreted. The study consists of five sections. In the first part, status of the research problem, purpose, significance, limitations and assumptions are introduced. In the second part, the theoretical framework of job satisfaction and organizational commitment are described. In the third part, the research model, methods, data collection techniques and data analysis are presented. In the fourth chapter, findings derived from research and interpretations related to these findings are revealed and the fifth chapter covers the emerging results in line with the findings and recommendations developed based on these results. Moderately positive significant relationship was detected in their perceptions of job satisfaction and organizational commitment. The lowest relationship was observed within the commitment to continue and the form of governance, development and promotion opportunities, coworkers, physical environment, and general perceptions of job satisfaction. In other words, there is no relationship between the commitment to continue and the form of governance, development and promotion opportunities, coworkers, physical environment, and general perceptions of job satisfaction. The highest correlation with a positive significant relationship lies in job satisfaction levels and emotional commitment of the non-management employees in the Central Organization of the Ministry of National Education. In other words, the more the job satisfaction of the non-management employees in the Central Organization of the Ministry of National Education is improving the more their perception of emotional commitment is increasing. As a result, the more the perception of satisfaction of the non-management employees in the Central Organization of the Ministry of National Education is increasing the more their levels of organizational commitment is advancing.