Öğretmen adaylarının mantık, özdeşlik, doğru, gerçeklik, tutarlılık, çelişki kavramlarını anlama düzeyleri (Gazi Eğitim Fakültesi örneği)
Understanding levels of teacher candidates about logic, identity, true, truth, consistency and contradiction concepts (An example of Faculty of Gazi Education)
  1. Tez No: 366353
  2. Yazar: DİLEK BAŞERER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. EKREM ZİYA DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının mantık, özdeşlik, doğru, gerçeklik, tutarlılık, çelişki kavramlarını anlama düzeylerini incelemektir. Araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırma, 2013-2014 bahar döneminde Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi 3. sınıf öğrencilerinden seçilen 250 öğrenci ile yapılmıştır. Çalışma grubu mantık dersi almayan 3 sayısal ağırlıklı bölüm (Fen bilgisi Öğretmenliği, Fizik Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği), 3 sözel ağırlıklı bölüm (Sınıf Öğretmenliği, Tarih Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği) ile mantık dersi alan 2 bölüm öğrencilerini (Felsefe Grubu Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği) kapsamaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, uzman görüşü alınarak yarı yapılandırılmış 6 adet açık uçlu soru ile Mantık Kavramlarına İlişkin Soru Formu oluşturulmuştur. Çalışmanın ölçme aracı olarak kullanılan bu soru formunun güvenilirlik analizi yapılmış ve Cronbach Alpha katsayısı ,804 olarak bulunmuştur. Mantık Kavramlarına İlişkin Soru Formu ile öğretmen adaylarının kavramlar hakkında görüşleri alınmıştır. Bu görüşler, öğrenci cevaplarını değerlendirmek için geliştirilen dereceli puanlama anahtarında ele alınan performans düzeylerine göre sınıflandırılmıştır. Öğrencilerin sorulara verilen cevapları puanlandırılmış ve her bir öğrencinin puan ortalaması hesaplanmıştır. Elde edilen puan ortalamaları cinsiyet, bölüm, mantık dersi alıp almama, mantık dersi almayan sayısal ve sözel bölümler ve mantık dersi alan bölümler değişkenlerine göre incelenmiştir. Mantık Kavramlarına İlişkin Soru Formu'ndan elde edilen veriler dereceli puanlama anahtarı aracılığı ile kodlanarak SPSS 17 paket programında değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilere, değişkenin türüne göre bağımsız gruplar için kullanılan t- testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA) uygulanmıştır. Anlamlılık kontrolü için hata payı .05 olarak alınmıştır. Araştırmada elde edilen veriler araştırmanın temel ve alt problemleri doğrultusunda çözümlenmiş, elde edilen bulgular tanımlanmış ve yorumlanmıştır. Verilerin analizi ile elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin cinsiyet, bölüm ve mantık dersi alıp almama durumlarına ilişkin ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Ancak mantık dersi almayan sayısal ve sözel ağırlıklı bölümler ve mantık dersi alan bölümler arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is analyzing understanding levels of teacher candidates about logic, identity, true, truth, consistency and contradiction concepts. The study is a descriptive study as a survey method. The study was conducted on chosen sample of 250 university 3rd grade students at Faculty of Gazi Education during the spring term of 2013-2014. The working group covers 3 quantitative section that does not take the logic course (The Science Teachership, Physics Teachership, and Elementary Mathematics Teachership), 3 verbal sections that does not take the logic course (Class Teachership, History Teachership, Social Studies Teachership) and 2 sections that take the logic course (Philosophy and Education, Visually Impaired Teachership). Question Form On The Concepts Of Logic is constituted as a data gathering tool with semi-structured 6 units of open ended questions that are prepared with an expert opinion. Reliability analysis of the Question Form On The Concepts Of Logic that is used as an assessment instrument in this study is conducted and Cronbach alpha coefficient has been found as ,80. With the Question Form On The Concepts Of Logic, opinions of the students regarding the concepts have been received. The students' opinions have been classified as per their understanding levels. Answers of the students given to the questions have been graded and the mean scores of each student has been calculated. The mean scores that are received have been studied regarding to variables that are gender, section, taking the logic course, quantitative and verbal section that do not take the logic course and sections that take the logic course. Graded Scoring Key is developed in order to evaluate teacher candidates' answers with the resulting information, expert opinion and literature scanning. The data obtained from Question Form On The Concepts Of Logic is coded with and Graded Scoring Key evaluated in SPSS 17 package program. Depending on the variable type, for the independent samples t Test and One Way Variance Analysis (ANOVA) were used to analyze the findings. Significance level was established at ,05. The data collected were solved within the framework of main and sub problems the findings obtained were described and evaluated. According to the results from the analysis of data, significant differences have been statistically established between the mean scores regarding the circumstances of sex, section and course of receiving logic. However, between the quantitative and verbal sections that takes logic course and the quantitative and verbal sections that do not take logic course, any significance difference was not found.