Öğrencilerin interneti ve sosyal paylaşım sitelerini kullanma durumlarına göre iletişim becerileri ve öz yeterlik düzeylerinin incelenmesi
Investigating of communication skill and self-efficacy levels according to students' status of using the internet and social networking sites
  1. Tez No: 366352
  2. Yazar: ZEYNEP BAŞERER
  3. Danışmanlar: DOÇ. İBRAHİM KISAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin interneti ve sosyal paylaşım sitelerini kullanma durumlarına göre iletişim becerileri ve öz yeterlik düzeylerini incelemektir. Araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırma 2013-2014 Bahar döneminde, Gazi Eğitim Fakültesi öğrencilerinden rastgele olarak seçilen 450 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında üç farklı ölçme aracı kullanılmıştır. Bunlardan ilki öğrencilerin internet ve sosyal paylaşım sitelerini kullanma durumlarına ilişkin tanımlayıcı bilgi edinmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu, ikincisi öğrencilerin kendi iletişim becerilerini değerlendirmeleri amacıyla İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ), ve son olarak da öğrencilerin kendi öz yeterlik düzeylerini değerlendirmeleri amacıyla Genel Öz-Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere, değişkenin türüne göre bağımsız gruplar için kullanılan t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Anlamlılık kontrolü için hata payı .05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, üniversite öğrencilerinin interneti daha çok film izlemek ya da oyun oynamak amaçlı kullanmaları ile iletişim beceri düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu sonuç interneti film izlemek ya da oyun oynamak amaçlı kullanan öğrencilerin iletişim beceri düzeylerinin diğerlerinden daha düşük olduğunu göstermektedir. Öte yandan internetin daha çok ders çalışmak, güncel haberleri takip etmek, sosyal paylaşım sitelerinde gezinmek ya da yeni bilgiler edinmek amaçlı kullanılması ile iletişim beceri düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bunlarla birlikte araştırmada, üniversite öğrencilerinin internetin daha çok film izlemek, ders çalışmak, güncel haberleri takip etmek, sosyal paylaşım sitelerinde gezinmek ya da yeni bilgiler edinmek amaçlı kullanmaları ile öz yeterlik düzeyleri arasında da anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Öte yandan yapılan araştırma ile internetin daha çok oyun oynamak amaçlı kullanılması ile öz yeterlik düzeyi arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Diğer taraftan, internette haftada ortalama harcanan zaman ile iletişim beceri düzeyleri arasında; internette haftada ortalama harcanan zaman ile öz yeterlik düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ayrıca, sosyal paylaşım sitelerinde günde ortalama geçirilen zaman ile iletişim beceri düzeyleri arasında; sosyal paylaşım sitelerinde günde ortalama geçirilen zaman ile öz yeterlik düzeyleri arasında da anlamlı bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is investigating levels of communication skills and self-efficacy according to students' status of using the internet and social networking sites. The study is a descriptive study as a survey method. The study was conducted on a randomly chosen sample of 450 university students at Gazi University Faculty of Education during the spring term of 2013-2014. In the collection of research data was used three different measuring tools. First of all,“Personal Information Form”was used to obtain identifying information about students' status of using the internet and social networking site. Secondly,“Communication Skills Evaluation Scale (CSES)”was given and used by students to evaluate their own communication skills. Lastly,“General Self-Efficacy Scale”was also given and used by students in order to evaluate their self efficacy. Depending on the variable type, for the independent samples t Test and One Way Variance Analysis were used to analyze the findings. Significance level was established at .05. The results of this research demonstrated that there is a relationship between university students' internet usage that is mostly consist of watching movies or playing games and their communication skill levels. This result demonstrated that communication skills of students who use the internet to watch movies or playing games are lower than the others. There is not a significant relationship has been detected between using internet to follow the current news, surf the social networking sites or get new information and communication skill levels. There is not a significant relationship has been detected between using internet to follow the current news, watch movies, surf the social networking sites or get new information and self efficacy skill levels. On the one hand this study detected that there exists a significant relationship between the use of the Internet that is mostly for playing games and self efficacy. Furthermore, there is no significant relationship between the average time spent on the internet and communication skill levels and the same condition is correct between the average time spent on the internet and self-efficacy level. Also, there is no significant relationship between the average daily time spent in social networking sites and communication skill levels; the average daily time spent in social networking sites and self-efficacy level.