Resim iş öğretmenliği öğrencilerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları
Painter- job education department students' attitudes to theteaching profession
- Tez No: 366358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEKİN AKENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada resim iş öğretmenliğinde öğrenim gören öğrencilerin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarını belirlemek amacı ile tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla 2 bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Anketin I. bölümünde öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular yer alırken, II. bölümde öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarını belirlemek amacı ile Çetin (2006) tarafından geliştirilen ÖMTÖ kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2012-2013 öğretim yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği 1. , 2. , 3. ve 4. Sınıfta öğrenim gören 280 öğrenciden oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen nicel veriler, SPSS programında çözümlenmiştir. Öğrencilerin tutumlarının arasında fark olup olmadığı; tek yönlü varyans analizi (ANOVA), t testi, Dunnet C ve LSD testi ile kontrol edilmiştir. Araştırma sonunda literatür taramasından ve araştırmadan elde edilen verilere göre araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to identify the painter- job education department teacher trainees 'attitudes to the teaching as a profession and screening model is used. In order to collect the data, a survey consisting of two sections have been applied. While In the first part of the survey questions take part to determine the demographic characteristics of students , in the second part teacher trainee attitude scale (ÖMTÖ) is used which is developed by Çetin (2006) to determine teacher candidates' attitudes towards the teaching profession. The universe of this study consists of 280 1st, 2nd, 3rd and 4th class students studying in the academic year 2012-2013 Gazi University Faculty of Education, the Painter- Job Education Department. The quantitative data obtained in this study, were analyzed by SPSS. Whether there is a difference between the attitudes of students or not was controlled by one-way analysis of variance (ANOVA), test, Dunnet C and LSD test. At the end of the study ,based on the data obtained from the literature survey and research ,further recommendations were given by the researcher.