Lise düzeyinde Arapça öğrencilerinin sözlük kullanma becerileri ve bu becerileri geliştirmeye yönelik etkinlikler
Skills of use dictionary for high-school level Arabic students and activities designed to development these skills
  1. Tez No: 366368
  2. Yazar: HAYRULLAH ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAKKI SUÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, lise düzeyinde Arapça öğrenen öğrencilerin sözlük kullanma becerileri ve bu becerileri geliştirmeye yönelik etkinlikler incelenmiştir. Giriş bölümünde araştırmaya ilişkin problem durumu, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, varsayımlar, sınırlılıklar ve tanımlara yer verilmiştir. Birinci bölümde bu çalışma için düzenlenen tutum anketi üzerinden bir değerlendirme yapılmış, elde edilen bilgi ve bulgular yorumlanmıştır. Bu çalışma 2012-2013 eğitim öğretim yılı Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam-Hatip Lisesi 11. sınıf öğrencilerinin katılımı ile yürütülmüştür. Deney grubunu oluşturan 11 C sınıfında haftada 2 saat olmak üzere toplamda 12 saatten oluşan 6 haftalık bir çalışma yapılmıştır. Çalışmada 14 ayrı etkinlik uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubunu oluşturan 11 A sınıfında Milli Eğitim Bakanlığı'nın öngördüğü müfredata göre ders programı izlenmiş, yeri geldikçe kelimeleri sözlükte nasıl bulabilecekleri sözlü olarak ifade edilmiş, etkinlik uygulaması yapılmamıştır. Her iki sınıfta 20 kız öğrenci olmak üzere 40 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Çalışma süresince öğrencilerin istekli ve arzulu oldukları görülmüştür. Bu çalışmanın konusunu oluşturan sözlük kullanma etkinliklerinin süreç sonunda öğrencilerde, sözlük kullanmaya yönelik becerilerinin gelişmesine katkı sağladığı görülmüştür. Bu araştırmanın bir parçası olarak uygulanan etkinlik öncesi ve etkinlik sonrası tutum ölçekleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, skills of use a dictionary for high-school level students learning Arabic and activities designed to develop these skills, were examined. In the introduction part the case of issue, the purpose of the study, the importance of research, assumptions, limitations and definitions relating to the research are presented. In the first part an assessment is made by way of arranged attitude survey for this study, and the obtained information and the findings were interpreted This study was conducted with the participation of 11th-grade students of Tevfik İleri Imam Hatip Anatolian High School in Ankara, the academic year 2012-2013. In the experimental group consisted of class 11 C, a total of 2 hours per week consisting of 12 hours in a 6-week study was conducted. This study was applied to 14 separate events. In the control group consisted of class 11 A course was followed according to the curriculum prescribed by Ministry of Education, as the occasion arises they are expressed verbally how they can find words in a dictionary, there has not been implementation activities. 40 students including 20 girls for each class, participated in the study. During the study it was observed that students are willing and desirous. It is observed that forming the subject of this study using dictionary events in the process, have contributed to the development necessary skills to use dictionary for the students. There was a significant difference between the pre-event and post-event attitude scale applied as part of this study.