Küreselleşme sürecinde çok uluslu şirketlerin afiş tasarımlarının göstergebilim açısından değerlendirilmesi
The analysis about poster design of multinational companies in terms of semiology at globalizing process
- Tez No: 366367
- Danışmanlar: DOÇ. ARMAĞAN GÖKÇEARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı; küreselleşme sürecinde çok uluslu şirketlerin afiş tasarımlarının göstergebilimsel olarak değerlendirilmesi; çok uluslu şirketlerin kullandıkları reklam afişlerinin yan anlam mesajlarının göstergebilimsel açıdan incelenerek, afişlerde görünmeyen mesajların yorumlanması; afiş tasarımlarına farklı disiplinlerle yaklaşarak grafik eğitimi alanına yeni çalışmaların yapılmasının teşvikinin sağlanması ve aynı zamanda grafik tasarımcıya bir kaynak oluşturulması amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında çok uluslu şirketlerin küresel mesajlar taşıyan reklam afişlerinin göstergebilimsel açıdan incelenmesi, görsel göstergebilim kuramını geliştiren, Roland Barthes'in“Gösterge İlkeleri”kitabında yer alan başlıklar öncülüğünde ele alınmış ve uzmanlar eşliğinde geliştirilmiştir. Araştırma modeli nitel araştırma yöntemi olarak göstergebilimsel açıdan içerik analizidir. Araştırmada“Interbrand'ın 2003-2013 yılları arasında yayınlamış olduğu ”Best Global Brands / En Değerli Global Markalar" araştırmasından ilk 10'a giren markaların küreselleşme ile ilgili mesajlar taşıyan afişleri seçilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında; çok uluslu firmaların ürün tanıtımı amacıyla gerçekleştirdikleri afiş tasarımlarında küresel mesajları yoğun bir şekilde kullandıkları tespit edilmiştir. Merecedes afişinde; Batı'nın gözüyle Doğu'ya özgü kültürel simgelerin dolaylı olarak aşağılandığı, Mc Donald's afişinde; fast food tipi beslenme alışkanlığına yönelik eleştirilere cevap verildiği, Google afişinde; bilgiyi üreten de yönlendiren de biziz mesajı verildiği, Coca Cola afişinde; savaş ve barış simgeleri kullanılarak, barışın Cola ile sağlanabileceği mesajının verildiği, Toyota afişinde; çevre kirliliğinde tek sorumlunun otomotiv sanayinin değil, satılan ürünleri alan tüketicilerin de sorumlu olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze poster designs of multinational companies in terms of semiotics; to interpret unseen messages on the advertising posters used by multinational corporations connotations from the semiotic point of view; to ensure promotion of new studies in area of graphics education by approaching banner designs with different disciplines and, also to create a resource for the graphic designer. In this study, the analysis of advertising banners which bear global messages of multinational corporations in terms of semiotics is discussed and has been developed by views of experts and performed under the guidance of topics in Roland Barthes' book“ Elements of Semiology”, who developed the theory of visual semiotics. The model of research involves content analysis as a method of qualitative research in terms of semiotics. In this study, posters which bear messages about globalization, of the brands placed top ten of the survey published by Interbrand between 2003-2013“Best Global Brands”, are chosen. When the data acquired from the research is analyzed; it is determined that the multinational corparations used global messages and mottos frequently. In a Mercedes banner; Eastern cultural symbols are indirectly belittled, in a McDonald's banner; critisisms against the fast food dietary habit are answered , in a Google banner; the fact that they are the producers and the router of the information flow is insinuated, in a Coca Cola banner; the motifs of War and Peace are used, and by doing so, the message of“peace can be achived through Coca Cola”is subtly hinted. In a Toyota banner; it is indicated that, the automobile industry is not the sole offender, as the consumers who buy these products are also responsible.