Konya ili Çeltik ilçesi iğne oyaları
Konya province, rice county needle embroidery
  1. Tez No: 366382
  2. Yazar: FATMA AYBALA KEÇİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE TOZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Konya ili Çeltik İlçesinde günümüzde kullanılan iğne oyalarının yapılışını ve iğne oyacılığının durumunu konu alan araştırma yapıldı.Araştırma konusu olarak Konya ili Çeltik ilçesinde yapılmakta olan iğne oyacılığı sanatının niçin seçildiği anlatılmış ve buna bağlı olarak iğne oyasının günümüzdeki durumu, kullanılan araç-gereçler,biçim ve desen özellikleri,ürün çeşitleri ve kullanım alanları incelenip,belgelenmesi,oyanın Türkiye'deki yeri ve önemi yörenin tarihi ve coğrafi özellikleri,iğne oyasında kullanılan renkler,oyanın yapılma amacı ve iğne oyası ile uğraşan bireylerin karşılaştıkları sorunlar araştırmanın amacı olarak saptanmıştır.Araştırmanın literatür kısmını oluşturan kaynaklar taranmış, iğne oyası ürün fotoğrafları anket soruları ve gözlem forumları oluşturulmuştur. Literatür kısmını oluşturan Türkçe kaynaklara ve gözlem sonuçlarına göre ürün örneklerinde kullanılan yapım teknikleri açıklanmış, konu ile ilgili uzman görüşüne başvurularak anket soruları hazırlanmış ve bu soruların ön denemesi yapıldıktan sonra 25 kişilik örneklem grubuna uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen bilgiler istatistiksel olarak değerlendirilmiş, seçilen 26 adet ürünün gözlem forumları hazırlanmıştır.Toplanan verilerin istatistiksel analizi yapılmış anketten elde edilen veriler frekansları ve yüzdeleri hesaplanarak tabloya dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Konya province Rice how to needle and the needle that is used today in the oyalarının oyacılığının the status of the subject of the research was done.As a research subject in the province of Konya, Chavez explained why is selected, the needle in the oyacılığı art and the present status of needle oyasının, used equipment, form and pattern properties, product types and usage areas examined, the documentation of the history of the place and importance of the region in oyanın Turkey and geographical features, the colors used, the purpose of the needle made of oyasında oyanın and the purpose of the research problems faced by individuals dealing with needle lace knitting patterns lace.The research literature on the resources that make up part of the scanned photos of the survey questions and observation, needle lace knitting patterns lace product forums. According to the results of observation of the portion of the Turkish literature resources and products used in construction techniques explained, related to the subject of expert opinion by being referenced in the survey questions, and those questions has been applied to the front after 25 people attempt to sample group. Information obtained as a result of the survey was statistically evaluated, selected 26 product observation forums.Statistical analysis of the data collected has been data obtained frequencies and percentages are calculated table survey.