Moda trendlerinin giysi seçimi ve satın almaya etkileri
Effects of fashion trends on selection and purchashing of clothing
  1. Tez No: 366383
  2. Yazar: ÖZLEM BİRAY AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
MODA TRENDLERİNİN GİYSİ SEÇİMİ VE SATIN ALMAYA ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Özlem Biray AKINCI GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran, 2014 ÖZ Bu araştırmada, moda trendlerinin takibi, yaş ve gelir düzeylerine göre 20-50 yaş aralığındaki çalışan kadınların moda trendlerinden nasıl etkilendiğini saptayarak, bu değişkenlerin giysi seçimi ve satın almaları arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Tarama modelindeki bu araştırma, Ankara büyükşehir merkez ilçelerinde rastlantısal yöntemle seçilmiş 384 çalışan kadının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu ile toplanmıştır. Araştırma sonuçları, çalışan kadınların çoğunluğunun modayı“izleyiciler”olarak takip edenler kategorisinde yer aldığını göstermiştir. Bununla beraber moda trendlerini takip etmeleriyle“relaxing- casual”,“feminen giyim”ve“etnik giyim”tarzı arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan kadınların moda trendlerini şık ve güzel görünmek, güncel ve popüler olmak için belli bir marka, giysi katalogları ve internetten takip ettikleri, giysi seçerken marka, sezon trendleri ve renkleri göz önünde bulundurarak, ayda birkaç kez ve sezon başında bütçeleri uygun olduğunda alışveriş yapmaları ve bu alışverişleri için ayrılan bütçeleri ile yaş grupları arasında anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Katılımcıların mesleğe uygun giyinme istekleri, özel günler için giysi satın almaları ve fiyatını uygun bulması, satın alırken giysilerin kumaş ve dikim kalitesine dikkat etmeleri ile gelir düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kadınların giyim alışverişini mağazalardan ve arkadaş ya da ailesinin görüşlerini alarak yaptıkları belirlenmiştir. Moda trendlerini, kadının güzelleştiren, şık ve güzel olduğunu düşündüren, güncellik sağlayan, yeni moda yeni ürün anlayışını oluşturan ve değişken bir unsur olarak gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : giyim, moda, moda trendleri, giyim tarzı , giysi seçimi, giysi satın alma Sayfa Adedi : 180 Danışman : Doç. Ayşegül TÜRK
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF FASHION TRENDS ON SELECTION AND PURCHASHING OF CLOTHING (POSTGRADUATE THESIS) Özlem Biray AKINCI GAZI UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF EDUCATIONAL SCIENCES June, 2014 ABSTRACT In this research, by following up on fashion trends and determining how working women aged 20-50 are influenced by fashion trends according to their age and level of income, the relationship between selection of clothing and purchasing of these variables has tried to be determined. This research, in the form of examination, has taken place with the participation of 384 working women randomly selected from Ankara metropolitan central towns. The research data have been collected through a questionnaire form prepared by the researcher. Results of the research have shown that the majority of the working women keep track of fashion in the category of“observers”. Moreover, it has been found that a meaningful relationship exists between them keeping track of fashion and styles of“relaxing-casual”,“feminine clothing”and“ethnic clothing”. It has been discovered that women participating in the research keep track of fashion trends through a certain brand, clothing catalogues and the internet in order to appear stylish and pretty, contemporary and popular, that by taking into consideration brands, seasonal trends and colors when choosing clothes, they go shopping a couple of times in a month and at the beginning of the season when their budget permits them and that statistically a meaningful difference exists between the budget reserved for shopping and age groups. The conclusion has been reached that a meaningful difference exists between income levels of the participants and their desire to dress according to their job, purchasing clothes for special days, finding their prices to be appropriate, and paying attention to the fabric and sewing quality of the clothes when buying them. It has been determined that the women shop for clothes from stores and by considering the views of their friends or family. The conclusion has also been reached that women view fashion trends as a variable element that beautifies the woman, makes them think that they are stylish and pretty, provides currency, and forms the understanding of new fashion new product. Science Code : Key Words : clothing, fashion, fashion trends, selection of clothes, purchasing clothes. Page Number : 180 Supervisor : Doç. Ayşegül TÜRK