Otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin örgütsel bağlılık düzeyinin iş tatmini ve çalışma performansına etkisi
The effect of the organizational commitment level of workers employed at hotel enterprises on the work satisfaction and working performance
  1. Tez No: 366384
  2. Yazar: MERVE ÖNEĞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAYFUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, otel işletmelerinde çalışan personelin örgütsel bağlılık, iş tatmini ve performans düzeylerinin belirlenerek bu üç boyutun birbirlerine olan etkilerini, hangi değişkenlere göre farklılık gösterdiklerini ortaya koymak ve çalışanların örgütsel bağlılık, iş tatmini ve performanslarını yüksek düzeyde tutabilmek amacıyla yöneticiler tarafından alınması gereken önlemleri ortaya koyabilmektir. Bu amaç doğrultusunda, Ankara ilinde faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otellerde çalışanlar arasından 400 kişilik bir örneklem grubu oluşturulmuştur. Araştırma çalışmasında veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket formu, demografik ve çalışanların örgütsel bağlılık, iş tatmini ve performans düzeylerini belirlemeye yönelik ifadelerin yer aldığı sorulardan oluşmaktadır. Verilerin analiz edilmesinde, SPSS 18 paket programı kullanılarak öncelikle sorulara verilen cevapların sıklıkları incelenmiş, örgütsel bağlılık, iş tatmini ve performans boyutları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek ve hipotezleri test etmek amacı ile Regresyon Analizi yapılmıştır. Ayrıca bu üç boyutun demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediklerini test etmek amacı ile Farklılık Testleri uygulanmıştır. Yapılan analiz ve testler sonucunda, örgütsel bağlılık, iş tatmini ve performans boyutları arasında, pozitif ve anlamlı ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, yapılan Farklılık Testleri sonucu, örgütsel bağlılık, iş tatmini ve performans düzeylerinin çalışanların demografik değişkenlerine göre farklılık gösterebilmekte olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present research is, through determining the organizational commitment, work satisfaction and performance levels of the personnel employed at hotel enterprises, to reveal the effects of these three dimensions to each other, the variables according to which these differ, and to explain the measures necessary to be taken by the managers in order to keep the organizational commitment, work satisfaction and performances of the employees at a high level. In line with the abovementioned purpose, samples were selected from four and five-star hotels operating in the Ankara province, and a sample group of 400 persons was constituted among those employed at these hotels. Survey was used as the data collection tool in the research study. The survey from consists of questions involving expressions addressed towards determining the organizational commitment, work satisfaction and performance levels of employees from demographical questions. SPSS 18 packaged software was used in the analyzing of the data; primarily, the frequencies of the answers given to questions were examined, and Regression Analysis was carried out in order to determine whether there is a significant correlation between the dimensions of organizational commitment, work satisfaction and performance, and to test the hypotheses. Furthermore, Difference Tests were applied to test whether these three dimensions differ according to demographic variables. In consequence of the analyses and tests carried out, the existence of a positive and significant correlation between the dimensions of organizational commitment, work satisfaction and performance was proven. Besides, in consequence of the Difference Tests carried out, it was satisfied that the organizational commitment, work satisfaction and performance levels of employees may differ according to demographic variables.