İnsan kaynakları yönetiminde etik dışı uygulamaların iş tatminine ve iş performansına olan etkileri: Kamu sektöründe bir uygulama
The emprical research to determine effects of unethical behaviours at human resource management to job satisfaction and job performance: An application at public sector
- Tez No: 366422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüzün personel yönetimi anlayışından çıkıp şirketlerin stratejik amaçlarına uygun olarak çağdaş anlayışa bürünen insan kaynakları yönetiminde etik ilkelerin varlığı ve bunların uygulamaya alınması son derece önemlidir. Çünkü, insan kaynakları yönetimi şirketlerin en değerli varlığı olan insan kaynağını bulma, seçme, yerleştirme, değerlendirme ve ödüllendirme, yetiştirme ve geliştirme ve en nihayetinde insan kaynağını koruma görevlerini üstlenmiştir ve bütün bu aşamalarda iş etiğine uygun davranışların sergilenmesi, hem işletmenin etik kültürünün oluşmasına katkı sağlayacak hem de çalışanın etik kültürün olduğunu bildiği bir iş ortamında iş tatmini ve iş performansı artacaktır. Ayrıca, bu durum işletmenin dışarıdaki imajını olumlu yönde etkileyecek ve şirket kaliteli insan kaynağı için cazibe merkezi haline gelecektir. Bundan hareketle bu çalışmanın amacı, insan kaynakları yönetiminde etik dışı uygulamaların iş tatmini ve iş performansına etkilerini araştırmaktır. Bu nedenle, Gebze-Kocaeli'nde faaliyet gösteren bir kamu kurumunda çalışan 193 kişiye anket formu dağıtılmış, bu anket formları geri toplanarak analiz edilmiştir. Bu araştırma, insan kaynakları yönetiminde etik dışı uygulamaların iş tatmini ve iş performansını negatif yönde etkilediğini göstermek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada pek çok veri elde edilmiş, buna göre insan kaynakları yönetiminde etik uygulamaların iş tatminini artırıcı yönde, etik dışı uygulamaların ise negatif yönde etkilediği görülmüştür. Ancak, insan kaynakları yönetiminde etik uygulamaları ile iş performansı arasında anlamlı bir ilişki kurulamamıştır. Bunun kamu sektöründe etkin bir performans değerlendirme sistemi bulunmaması ile açıklamak olasıdır. Araştırma sonucunda elde edilen çıkarımlar ve öneriler tartışılmış ve araştırmanın kısıtlılıkları da belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, different from personnel management, according to the strategic objectives of the companies at human resource management with comtemporary understanding, the existence of ethical principles and their application is extremely important. Because, human resource management undertook finding human resources which is the most valuable asset of the company, selecting ,recruiting , evaluating and rewarding,training and developing them and ultimately protecting this rsource. And at all these steps, displaying ethical behaviours contirbutes the formation of ethical culture of the company and also, increases the job satisfaction and job performance of the employee who knows the ethical culture at the working environment. Moreover, this situation will positively affect the company's external image and the company will become a center of attraction for high-quality human resources. From this point, the purpose of this study is to investigate how affect the job satisfaction and job performance of unethical behaviours at human resource management. For researching, the questionnaire forms are distributed to 193 people who works at publish institution in Gebze-Kocaeli. After some time, these forms are collected back and analyzed. This research is done to demonstrate the job satisfaction and job performance is negatively affected from the unethical behaviours in human resource management. A lot of data is obtained from the research and according to this, it is seen that, the ethical applications at human resource affect positively job satisfaction and the unethical applications at human resource affect negetively. However, a significant relationship between the ethical applications at human resources and job performance has not been established. It can be acclaimed by the absence of effective performance evaluation system in public sector. The results of research and recommendations are discussed and the limitations of research is specified.