Kur'an'da insan-yalan ilişkisi
The relation of human-lie in the Qur'an
  1. Tez No: 366439
  2. Yazar: ZÜMRÜT ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsan evrenle uyum içerisinde olacak şekilde fıtrat üzere yaratılmıştır. Kendisine sunulan ilahi rehberi gözardı eden insan, çevresindeki olumsuz şartlardan etkilenerek hem bireysel olarak hem de toplumsal olarak problemler yaşamaya başlar. Genellikle bu problemler toplumdan ve onun kötü ortamından kaynaklandığı için, toplumun değer yargıları değişmedikçe bireyleri ıslah etmek zorlaşmaktadır. Bunun için tamamen bozulmaya yüz tutmuş toplumların ıslahı zaman zaman peygamberlerin çabalarıyla da mümkün olmamış, bu yüzden birçok kavim helak edilmiştir. Kavimlerin helakına ve insanların iç huzurunun bozulmasına sebep olan davranışlardan biri de şüphesiz yalan söylemektir. Biz de tezimizde yalan konusunu ele alarak, Kur'ani boyutta incelemeye çalıştık. Yalan Kur'ân'a göre büyük suçlardan biridir. Öyle ki birçok ayette, münafıkların ve kafirlerin işledikleri onca suçun içinde yalan söylemeleriyle azabı hak ettikleri ifade edilmektedir. Yalanı şiddetle kınayan ve yalan söylemeyi adet haline getirenleri çetin bir azapla tehdit eden Kur'ân'ın en fazla üzerinde durduğu yalan, Allah'ı ayetleri, peygamberleri ve ahiret gününü yalanlama hususundadır. Hatta tarihte birçok kavim, bu hususları yalanladıkları için Allah'ın azabından ve helakından kurtulamamışlardır. Kur'ân da bunlardan ders almamız için yeryüzünde gezip dolaşarak yalanlayanların akibetlerini görmemiz ve ibret almamız konusunda bizleri uyarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human beings are created in a nature which is in harmony with universe. Human, who refuses the holy quide servedd to him/her, has being effected from the negative conditions in his/her environment and begin to have individual and social problems. In fact that, these problems have arised from the bad environment of societies, other than valve judgements are changed, it is getting harder to better individuals. From time to time societies which could not be bettered with the efforts of prophets were perished in history. One of the behaviours that caused tribes perishing and humans restlessness is of course LIE. This study is taking up the subject of“lie”and examines it from the view of Quran. Lie is one of the worst sins according to Quran.Thus we read from the holy book, hypocrits and unbelievers deserves punishment just for LIE other than all crimes than committed. Quran, which reproach 'lie' and threaten the ones who get accustomed to 'lying', especially emphasize the devial of The God, Quran, prophets and doomsday. As a matter of fact many tribes who denied above mentioned facts could not escape from suffering torments and perishing. Quran warns us to drow lessons from deniers destinies.