Alevilik ve kadın/Alevilikte kadın
Alevism and woman/woman in Alevism
  1. Tez No: 366462
  2. Yazar: NİMET OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAYFUN ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Anthropology, Folklore
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Etnoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Tez, Alevilikte var olduğu iddia edilen kadın erkek eşitliği söylemini, dinsel inanç ve pratiklerden Anşabacılı kadınların gündelik yaşam deneyimlerine kadar çeşitlilik gösteren alanlara odaklanarak eleştirel olarak tartışmayı hedeflemektedir. Tezin temel amacı Alevilikteki söylem ve yaşam deneyimleri arasındaki farklılaşmayı, cinsiyetler arası eşitlik iddiası üzerinden tartışmaya açmaktır. Eşitlik iddiasının eleştirel değerlendirmesi ataerkillik, toplumsal cinsiyet, etnisite ve göç kavramları aracılığıyla yapılmaktadır. Alevi Sıraç bir topluluk olarak bilinen Anşabacılılar, Hubyar Sultan Ocağı'ndan ayrılan Veli Baba koluna bağlı bir topluluktur. Veli Baba'nın karısı olan Anşa Bacı'nın bir kadın olarak topluluğa adını vermesi, tezin örneklemi olarak Anşabacılı topluluğun belirlenmesinde etkili
Özet (Çeviri)
This thesis aims at arguing the“man-woman equality rhetoric”supposed to exist in Alaouite belief within a critical perspective by focusing on the issues varying from the religious believes and practices to daily life experiences of women of Anşabacılı. The main object of the thesis is to come up for discussion the differentiation between rhetoric and practices Alaouite belief on the basis of woman-man equality claims. Critical evaluation of equality claims is being made through the notions such as patrimonial social organization, gender, ethnicity and immigration. Having been known as Alaouite Sıraç community, Anşabacılı people are part of the Veli Baba sect coming from Hubyar Sultan Ocak, a dervish convent. Giving her name as a woman to a society and as the sampling of the thesis, Anşa Bacı, Veli Baba's wife has been of significance in addressing the Anşabacılı community.