Başur Höyük Eski Tunç Çağı mezarları ve buluntuları
Başur Höyük Early Bronze Age cemeteries and its findings
- Tez No: 366463
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ÖZTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Geç Uruk Evresi'ni takip eden Eski Tunç Çağı I döneminde bölgeselleşmenin arttığı, yerel özelliklerin ön plana çıktığı bir kültürel gelişimin varlığı anlaşılmaktadır. Seçkin aileler ve sosyal grupların yerel topluluk içinde ön plana çıktığı bu dönemle beraber bölgede genellikle tekli gömülerden oluşan taş sandık mezarların ortaya çıktığı da görülmektedir. Başur Höyük'te 2011 yılında açığa çıkarılan ve Eski Tunç Çağı I dönemine tarihlendirilen üç taş sandık mezar ve ölü hediyeleri bu seçkin gruplar ile ilişkili olmalıdır. Mezarlardan ele geçen boyalı ve boyasız Ninive 5 seramikleri, üretimi için uzmanlık gerektiren bronzdan mızrak uçları ve iğneler, dağ kristali, akik ve kireç taşından boncuklara ek olarak üç adet taş mühür, gelişkin bir örgütlenme ve sanat anlayışının yanında sosyo-ekonomik yönden ayrıcalıklı bir sınıfa da işaret etmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde şimdiye kadar ele geçen en kalabalık Ninive 5 seramik repertuarına sahip bu mezarlar ve mezar buluntuları çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu bakımdan, Yukarı Dicle ile Botan Vadileri'nin M.Ö. 3. binin ilk yarısındaki kültürel gelişimi, Başur Höyük Eski Tunç Çağı mezarları ve buluntuları ışığında aydınlatılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Southeastern Anatolia in the Early Bronze Age I, which follows the Late Uruk Period, it is seen that regionalization has increased and cultural development in which local features gained importance has emerged. Elite families and social groups have gained importance in local community. Whilst, it is known that stone cist graves with single burials have started to appear. Three cist graves which are dated to Early Bronze Age I were recovered during the 2011 excavation of Başur Höyük. It is believed that these graves and the findings must be related to elite groups. The Nineveh 5 potteries both with and without painted examples, bronze spearheads and pins which require expertise for production, beads made from rock crystal, agate, lime stone were found in the graves. In addition to these grave goods, three stone seals also indicates not only the existence of complex organization and art but also the privileged class in terms of socio-economical formation. In this study the graves and findings that represents the widest repertoire of Nineveh 5 pottery in Southeastern Anatolia are examined. Within this respect, it is aimed to enlighten the cultural development of Upper Tigris Valley and Botan Valley in the first half of the 3rd millennium B.C. in the light of Başur Höyük Early Bronze Age graves and grave goods.