Çin kapitalist gelişme modelinin tarihsel evreleri
China historical phases of capitalist development model
- Tez No: 366474
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAŞİM KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çin ve kapitalizm… Bu iki kelime bir arada kullanıldığında en çok tartışılan ve geleceğe dair öngörülerin en çok yoğunlaştığı alanı oluşturmaktadır. Bu tez, tarihsel patikadan günümüze Çin'in kapitalist gelişim sürecini tartışmaktadır. Tarihsel patikadan günümüze kadar geçirdiği siyasi, ekonomik ve toplumsal değişimlerle ikinci kez küresel bir güç olarak yükselen Çin'in, hem kendi hem de kapitalist dünya ekonomisinin geleceğini ne yöne taşıyacağı büyük bir merak konusu haline dönüşmüştür. Çin günümüzde piyasa sosyalizmi ya da Çin karakteristikleriyle sosyalizm modelini benimsemiştir. Ancak, kendi içsel dinamikleri çerçevesinde sosyalist bir Çin yaratma hayali, sermaye birikimi arzusu karşısında geri plana düşmüştür. Çin'in küresel bir güç olarak yükselişinin yarattığı mucize ve endişe ikilemi ise, Çin'in benimsediği gelişme yolunun çelişkilerini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. İlerlemeci bir model olarak oluşturulduğu ileri sürülen“Asya mucizesi”toplumsal ve çevresel sınırlarına ulaştıkça, Çin'in mevcut gelişme ve büyüme stratejisinin daha fazla sürdürülebilir bir yaklaşım içerisinde olmadığı da daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
China and capitalism ... When these two words are used together the most discussed and predictions for the future constitute the most concentrated area. In this thesis, the historical path of capitalist development in China to discuss the processes are present. Historical path until today his political, economic and social changes in China's emerging as a global power with the second time, both self and what the future of the capitalist world economy will move in the direction of curiosity has turned into a major. China nowadays market socialism with Chinese characteristic socialism or model adopted. However, in the framework of its own internal dynamics dream of creating a socialist China, capital accumulation has fallen into the background in the face of desire. China's rise as a global power and the miracles created the dilemma concerns, China has embraced the path of development clearly reveals the contradictions. Created as a model of progressive alleged“Asian miracle”social and environmental limits have been reached, the current development of China's growth strategy and be more sustainable in a manner that will emerge more clearly.