Sosyal güvenlik ve eğitimin doğurganlık üzerinde etkileri
Sosyal güvenli̇k ve eği̇ti̇mi̇n doğurganlik üzeri̇nde etki̇leri̇
- Tez No: 366475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKMEN GÖKSEL, DOÇ. DR. YETKİN ÇINAR, YRD. DOÇ. ANIL AKÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Doğurganlık davranaşı bir çok sosyo- ekonomik faktörlerden etkilenmektedir, bu tez çalışmasında doğurganlık literatüründe önde gelen modeller çerçevesinde çocuk sahibi olmak kararını etkileyen faktörler incelenmiştir. Çalışmada boldrin- Jones tipi bir model ele alınarak, sosyal güvenlik ve eğitim haracamaları, ebeveynin beşeri sermayesi ve gelir düzeyi gibi faktörlerin çocuk sahibi olma kararını nasıl etkiledikleri incelenmiştir. Çocukları tarafından sağlanan para transferi ebeveynin yaşlılık bütçe kısıtına dahil olarak fayda düzeylerini etkilemektedir. Ayrıca ebeveynin çocuklara yaptıkları eğitim harcamaları çocukların beşeri sermayesini etkilemektedir ve gelir beşeri sermayenin bir fonksiyonu olduğundan dolayı, yapılan harcamalar yaşlılık dönemi para transferi miktarını belirlemektedir. Model kapsamında ebeveyn çocukları yaşlılık dönemi güvencesi olarak algıladıkları için, emeklilik maaşının artması, ebeveynin çocuk sayısı kararını negatif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Fertility behavior can be affected many socio-economic factors. In this thesis, the factors which affect the decision of having a child are studied within the frame of leading models in fertility literature. In this study, discussing a model like Boldrin Jones type, it is analysed how the factors such as education and social security spendings, human capital of parents and level of income affect making of decision about the number of children for parents. Within the scope of model, since parents perceive their children as guarantee for the old age, increase in pension affects negatively the decision of having a child.