Ortadoğu'da siyasal İslam İran, Mısır ve Suudi Arabistan örnek ülkeleri için islami siyasal yapı ve sosyal adaletin karşılaştırmalı incelemesi
Political İslam in middle east comparative analysis of Islamic political structure and social justice for İran, Egypt and Aaudi Arabia
  1. Tez No: 366487
  2. Yazar: HALEH ALAMTABRİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY BAYRAMOĞLU ÖZUĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma İslam ülkesi olan İran, Mısır ve Suudi Arabistan için siyasal sistemlerinin farklılaşmasını konu almaktadır. İslami siyasal sistemi adı altında benimsenen sistemin özellikleri ve batı dünyasından farklı olarak ortaya attıkları yönetsel yapılar mercek altında alınmıştır. Üst başlık olarak İslam ülkeleri diye tabir edilmesine karşın her ülkenin sosyokültürel ve tarihsel yaşamı doğrultusunda farklı bakış açıları benimsemiş olup ve özellikle mezhep faktörü ülkeleri farklı yönetim şekillerini benimsemeye yöneltmiştir. Bu sebepten dolayı İslami siyasal yapı ile ilgili daha geniş bilgi elde etme amacı ile farklı mezhepler ve bakış açılarına sahip üç örnek ülke üzerinden çalışma yürütülmüştür. Bunlar Şii bakış açısına göre örgütlenmiş olan İran İslam Cumhuriyeti, Vehhabi ekolünün temsilcisi olan Suudi Arabistan ve çeşitliliği daha çok barındıran Mısır Arap Cumhuriyeti ülkeleridir. Tez, örnek ülkelerin anayasalarını inceleyerek üç ülkenin siyasal sistemlerini ve anayasal düzeyde sosyal adalet yaklaşımlarını ortaya koymayı amaçlamıştır. İslami kaynaklar ve modern dünyanın benimsediği sosyal adalet faktörlerinden yola çıkarak sosyal adaletin siyasal boyutu hakkında açıklayıcı bir model oluşturmaya çalışılmıştır. Sosyal adalet temelli karşılaştırmalı bir yöntem ile teorik düzeyde İran, Mısır ve Arabistan örnek ülkeleri üzerinden İslami siyasal yapının daha net bir şekilde ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about differentiation of political systems in Saudi Arabia, Egypt and Iran which are islamic countries. The features of the system adopted under the name of Islamic political system and the administrative structures that are brought up different than the western world are put under the scope. Even though they are mentioned as Islamic countries, every country has adopted different points of view in align with its sociocultural and historical life and it is forced to adopt to different government systems due to the factor of sects. Due to this reason, a study covering three exemplary countries that have different sects and points of view in order to acquire a wider knowledge on Islamic political structure. These countries are Islamic Republic of Iran that is organized in accordance with the Shiite point of view, Saudi Arabia that is the representative of the Wahhabi ecole, and Arab Republic of Egypt. The thesis aims to put forward the political systems, social justice approaches at a constitutional level of the three countries by analyzing the exemplary countries' constitutions. On the basis of Islamic resources and social justice factors adopted by the modern world, an explanatory model on the political dimension of the social justice is tried to be created. It is aimed to set the Islamic political structure more clearly over the exemplary countries of Iran, Egypt and Arabia with a cooperative method that is based on social justice at a theoretical level.