Garanti sözleşmeleri
Guarantee contracts
  1. Tez No: 366489
  2. Yazar: ESRA ULUTAŞ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çalışmamızın konusunu“garanti sözleşmeleri”oluşturmaktadır. Garanti sözleşmeleri uygulamada sıkça karşımıza çıkmasına rağmen Türk Borçlar Kanununda kendine düzenleme bulamamış olması nedeniyle tarafımızca ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmamız giriş ve sonuç bölümleri hariç olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, borç ve sorumluluk kavramlarından, teminat kavramı ve türlerinden bahsedilmiş daha sonra tezimizin konusu olan garanti sözleşmesinden kavram olarak ve sözleşmenin tartışmalı niteliğinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, garanti sözleşmesinin kurulması, tarafları ve geçerlilik unsurlarından, garanti sözleşmesinin türleri, garanti sözleşmelerinin benzer türlerinden ayırt edilmesi ve garanti sözleşmesinin özel bir görünümü olan banka teminat mektuplarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, garanti sözleşmesinin hüküm ve sonuçlarından bahsedilmiştir. Son olarak dördüncü bölümde ise, garanti sözleşmesinde zamanaşımı ve garanti sözleşmelerinin sona ermesinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is guarantee contracts. Even tough the guarantee contracts are frequently encountered in practice, it has not found itself in the editing area in the Turkish Code of Obligations. That is the purpose that we have examined the contract in detail. Except for the introduction and conclusion, our study consists of four sections. In the first part, the concepts of obligation and responsibility, colleteral and the types of collateral are examined. After the basics the mainly subject of our thesis concept and contentious nature of the guarantee contract is mentioned. In the second part, establishment of the guarantee contracts, the contractual parties and the validity elements of guarantee conrtacts, the types of the guarantees, the difference between the similar types of guarantees and the bank guarantees that are the special appearance of the guarantee contracts are mentioned. In the third part, the provisions and consequences of the guarantee contracts is mentioned. Finally in the fourth part, the statute of limitations and the expiration of the guarantee contracts is mentioned.