Kefalet sözleşmelerinin sona ermesi ve bu hükümlerin garanti sözleşmelerinin sona ermesine uygulanması
Termination of the caution and application of these articles to the garantee agreement.
- Tez No: 317568
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kefalet sözleşmesi ile garanti sözleşmesinin arasında birçok yönden farklılıklar bulunmaktadır. Kefalet sözleşmesinin en önemli özelliği feri bir sözleşme olmasıdır. Garanti sözleşmesi feri nitelikte olmayan bir sözleşme olup, garanti veren işin tehlikesini (riskini) feri olmayan bağımsız bir taahhütle kısmen veya tamamen üzerine almaktadır. Kefalet sözleşmelerinin aksine, garanti sözleşmesi Kanun tarafından düzenlenmemiştir ancak günümüzde banka teminat mektupları şeklinde geniş uygulama alanı olan sözleşme türlerindendir.
Özet (Çeviri)
There are difference between caution and guarantee agreement. The most important particularity of the caution is the accessory agreement. Guarantee agreement is not an accessory agreement and guarantor undertakes the all risk of the business with its independent commitment. On the contrary of the caution agreement, guarantee agreements are not regulated under the Law, however, in practice, they are widely used in the form of bank letter of guarantee.