Türkiye'de sağlık harcamaları ve finansmanı
Health expenditures and financing in Turkey
- Tez No: 366498
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Türkiye'de Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında son 10 yılda sağlık politikaları alanında önemli adımlar atılarak sağlığın finansmanı ve hizmet sunumu önemli ölçüde değiştirilmiştir. Bu politikalar sonucunda vatandaşların sağlığa erişimi ve dolayısıyla ülkenin toplam sağlık harcamaları önemli ölçüde artmıştır. Çalışmada Türkiye'deki sağlık harcamalarının etkinliği Veri Zarflama Analizi yöntemi ile içinde Türkiye'nin de yer aldığı yüksek ve üst-orta grup ülkeler için iki farklı etkinlik modeli çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu tez 2000'li yıllardan günümüze kapsamlı bir dönüşüm içinde bulunan Türkiye sağlık sisteminin ülkenin sağlık önceliklerine cevap verme becerisini analiz etmek için sayısal göstergelerden yola çıkan, uluslararası karşılaştırma temelli bir ara değerlendirme girişimi olarak ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
As part of the Health Transition Program, many important steps concerning health system financing and the provision of health services were taken during the last decade in Turkey. As a result of these policy changes citizen's access to health has greatly increased as so country's total health expenditures. In the study, the efficiency of Turkey's health expenditures was examined through data envelopment analysis with two models separately for higher and upper-middle income countries with each group including Turkey. This thesis should be considered as an interim evaluation attempt of Turkish health system's ability to respond to its health priorities based on numerical data and international comparisons.