Türkiye'de sağlık hizmetlerine yapılan harcamalar ve finansmanı
Expenses for health services and their funding in Turkey
- Tez No: 368338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÖZTÜRKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sağlık beşeri sermayenin temel unsurlarından birisidir. Toplumun sağlık düzeyi beşeri sermayenin ve dolayısıyla ekonomik ve sosyal kalkınmanın önemli belirleyicilerinden birisidir. Bu nedenle sağlık hizmetleri hem insan hem de toplum için öncelikli hizmetlerden birisini oluşturmaktadır. Sağlık ekonomisi; sağlık hizmetleri talebi, arzı, sunumu, maliyetleri ve finansmanını konu alan, sağlık hizmetlerine ayrılan kaynakların en verimli biçimde kullanım yollarını araştıran ekonominin ana bilim dallarından birisini oluşturur. Bu çalışma, öncelikle sağlık hizmetlerinin talebinin ve arzının belirleyicilerinin neler olduğunu analiz etmektedir. Çalışma ayrıca sağlık hizmetleri finansmanının temel unsurlarını ve sağlık hizmetlerinin kaliteli, sürekli ve en düşük maliyetle sunulabilmesi için sağlık sisteminin nasıl örgütlenmesi gerektiği ve bu çerçevede önerilen finansman modellerini analiz etmektedir. Bu çerçevede, Türkiye'de yapılan sağlık harcamaları ve harcamaları etkileyen faktörler araştırılmakta, sağlık harcamaları seçilmiş bazı ekonomik göstergeler bağlamında incelenmekte ve sağlık harcamalarının finansmanı sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Health is a basic element of social capital. The level of health in a society is an important determinant of the level of human capital, and therefore, economic and social development. Therefore, health services constitute one of the primary services for both individuals and the society. Heath economics is a sub-discipline of economics studying the determinants of demand for and supply of health services, cost of health services, and the methods of financing health services. This study analyzes the determinants of demand for and supply of health services. In addition, the study investigates basic methods of financing health services, how health system should be organized to provide a high-quality, sustainable, and low-cost health services, and the proposed financing methods. In this framework, on the basis of a set of selected indicators, the study also examines heath expenditures and its determinants in Turkey, and evaluates health services financing in Turkey with a reference to health services transformation program.