Öğrenme yönetim sistemi ve sosyal paylaşım ortamlarındaki etkinliklerin sosyal bulunuşluk, öğrenme ve memnuniyet düzeyine etkisi
The effect of learning management system and social network based activities on social presence, learning and satisfaction levels
- Tez No: 366515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnternetin öğretim amaçlı kullanılmaya başlaması ile birlikte daha etkili ve verimli bir öğrenmenin gerçekleşebilmesi amacıyla farklı internet araçlarının kullanımları gündeme gelmiştir. Bu çalışmanın amacı öğrenme yönetim sistemi ve sosyal paylaşım ortamlarındaki etkinliklerin sosyal bulunuşluk, öğrenme ve memnuniyet düzeyine etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla video, anlatım, doğru-yanlış eşleştirme, soru-cevap, uygulama, sohbet ve tartışma etkinliklerinden oluşan altı haftalık bir uygulama süreci ayrı gruplarda öğrenme yönetim sistemi Moodle ve sosyal paylaşım ortamı Facebook ortamında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2011-2012 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1. sınıf“Bilgisayar 2”dersine kayıtlı 64 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma deneysel işlemin yapılabilmesi için iki farklı öğrenme ortamı tasarlanmıştır. Araştırmada sosyal bulunuşluk algısı, başarı durumu ve memnuniyet düzeyi olmak üzere üç değişkene ilişkin veriler toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak sosyal bulunuşluk algı düzeyi için sosyal bulunuşluk ölçeği, memnuniyet düzeyi ölçümü için memnuniyet anketi ve öğrenme düzeyinin belirlenmesi için ise akademik başarı testi kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde betimsel istatistikler t-testi ve kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; Öğrenme yönetim sistemi (ÖYS) ve sosyal paylaşım ortamları, genel olarak öğrenenlerin sosyal bulunuşluk algı düzeyi, memnuniyet düzeyi ve akademik başarı düzeyinin farklılaşmadığı görülmektedir. Ancak memnuniyet düzeyinde madde bazında, öğrenme memnuniyeti ÖYS lehine farklılaşırken öğrenenlerin grup arkadaşları ile iletişim ve etkileşim noktasında sosyal paylaşım ortamı lehine farklılaşma bulunmaktadır. Yine araştırmada öğrenme yönetim sistemi ortamında öğrencilerin sosyal bulunuşluk algı düzeyleri ile akademik başarıları arasında pozitif zayıf bir ilişki bulunurken, sosyal paylaşım ortamında herhangi bir ilişki olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak; farklı ortamlarda benzer etkinliklerin uygulanması sosyal bulunuşluk algısı, memnuniyet ve başarı düzeylerini farklılaştırmamaktadır. Ancak ortamların özellikleri itibari ile bu değişkenlerin birbirini etkileme düzeylerinde farklılaşmalar olmaktadır. Bunların olumlu etkileşimini sağlayacak şekilde ortamların güçlü yanlarının birleştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
As internet started to be used for teaching purpose, Usage of different internets tools have emerged in order to take place a more efficient and effective learning. The purpose of this study is to the effect of learning management system and social network based activities on social presence, learning and satisfaction levels. For this purpose, an application process of 6 weeks composing of video narration, true-false matching, question-answer, application, conversation and discussion activities was realized in separate groups by learning management system Moodle and social networking environment Facebook. The sampling of the research consists of 64 students that are registered in Muş Alparslan University Primary Education Religion Culture and Moral Knowledge Department 1st grade“Computer 2”lesson in 2011-2012 academic year - spring period. In order to perform the experimental operation, 2 different learning environments were designed in the research. In the research, data was collected about 3 variables which are social presence perception, success status and satisfaction level. As data collection tool, social presence scale was used for determination of social presence perception level, satisfaction survey was used for measuring satisfaction level and academic success test was used for determination of learning level. For the analysis of the collected data, descriptive statistics t-test and covariance analysis (ANCOVA) was used. At the end of the research, it can be observed that learning management (LMS) system and social networking environments do not have significant effect on social presence perception level, satisfaction level and academic success level of the learners. However regarding satisfaction level on item basis, learning satisfaction differentiates on behalf of LMS while there is differentiation on behalf of social networking environments regarding the communication and interaction of learners with group friends. Similarly while there is a positive relation between social presence perception level and academic success of students in learning management system environment, no significant relation could be determined in social networking environment. As a result, application of similar activities in different environments do not differentiate the social presence perception, satisfaction and success levels. However considering the properties of the environments, there are differences between these variables in terms of effecting levels of each other. It is understood that the strong sides of the environments should be combined in order to ensure their positive interaction.