Öğrencilerin işlemsel uzaklık algılarının farklı değişkenlerle ilişkisinin yapay sinir ağları ile incelenmesi
Investigation of the relationship of students' transactional distance perceptions with different variables by artificial neural networks
- Tez No: 676943
 - Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYRİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezde 2020-2021 eğitim-öğretim yıllarında Covid-19 pandemi sürecinden dolayı derslerine uzaktan eğitimle devam eden üniversite öğrencilerinin işlemsel uzaklık düzeylerini etkileyen faktörler incelenmiştir. İşlemsel uzaklık üzerinde etkili olan faktörler, veri madenciliği yöntemlerinden Yapay Sinir Ağları ile modellenmiştir. Araştırma verileri Türkiye'deki çeşitli üniversitelerde öğrenim gören 546 erkek ve 1092 kadın olmak üzere toplam 1638 öğrenciden kişisel bilgi formu, İşlemsel Uzaklık Ölçeği ve E-Öğrenme Ortamlarında Sosyal Kaygı Ölçeği kullanılarak toplanılmıştır. Öğrencilerin işlemsel uzaklık düzeyleri bağımlı değişken ve işlemsel uzaklık ile kuramsal olarak ilişkisi olduğu düşünülen sosyal kaygı ve 17 değişken, bağımsız değişken olarak modele dâhil edilmiştir. Araştırma verileri Çok katmanlı Yapay Sinir Ağları ve Radyal Tabanlı Fonksiyonlar Yapay Sinir Ağları yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca bu yöntemler tahminleme performansı açısından karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Çok katmanlı Yapay Sinir Ağları yönteminin, Radyal Tabanlı Fonksiyonlar Yapay Sinir Ağları yöntemine göre daha düşük hatalar ile modeli tahminlediği görülmüştür. Bu nedenle çalışmada Çok Katmanlı Yapay Sinir Ağları yöntemi sonuçları dikkate alınmıştır. Bu yöntem ile gerçekleştirilen analizler sonucunda işlemsel uzaklık bağımlı değişkeni üzerinde en çok etkisi bulunan değişken öğretim elemanının mesajlara dönüt verme süresi olarak belirlenmiştir. İşlemsel uzaklığı etkileyen diğer faktörlerin ise sırasıyla; baba eğitim düzeyi, ders içeriğinin türü (işlemsel, uygulamalı, teorik), öğretim elemanının üslubu (samini, resmi), sınıf düzeyi, öğretim elemanının etkileşim ve paylaşım yapabilmeleri için öğrencilere öğrenme yönetim sistemi dışındaki uygulamalara (Whatsapp, Messenger, e-mail vb.) teşvik ve yönlendirme yapması, internete erişim imkânı, anne eğitim düzeyi, yaş ve öğretim elemanının sınav dışında ölçme ve değerlendirme yapması (öz değerlendirme, akran değerlendirmesi, portfolyo vb.) olduğu görülmüştür. Bu bulgular sonucunda, e-öğrenme ortamında ders veren öğretim elemanları, öğrencilerin işlemsel uzaklık algılarının hangi değişkenlerden etkilenebileceğine dikkat ederek ders içeriği ve yapısını ona göre hazırlamalıdırlar.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the factors affecting the transactional distance levels of university students who continue their classes with distance education due to the Covid-19 pandemic process between the academic years of 2020-2021 were examined. Factors affecting transactional distance were modeled by Artificial Neural Networks, one of the data mining methods. Within the scope of the study, Multilayer Perceptron and Radial Based Functions architectures of Artificial Neural Networks were used comparatively. Within the scope of the research, information was collected from a total of 1638 students, 546 males and 1092 females, studying at various universities in Turkey, using the Transactional Distance Scale and the Social Anxiety Scale in e-learning environments. The students' transactional distance levels were included in the model as the dependent variable, and 18 variables that were thought to be theoretically related to the transactional distance were included as independent variables. In the study, Multilayer Artificial Neural Networks and Radial Based Functions Artificial Neural Networks methods were compared in terms of estimation performance and it was seen that the Multilayer Artificial Neural Networks method predicted the model with lower errors compared to the Radial Based Functions Artificial Neural Networks method. For this reason, Multi Layer Neural Networks method has been taken into consideration in the study. As a result of the analyzes carried out with this method, the variable that has the greatest effect on the transactional distance dependent variable is the instructor's response time to the messages. Other factors affecting the transactional distance are respectively father's education level, type of course content (operational, practical, theoretical), the style of the instructor (sincere, formal), class level, Instructor's encouragement and guidance to applications (Whatsap, Messenger, e-mail vb.) outside the learning management system in order to enable students to interact and share, internet access, mother education level, age, and lecturer assessment and evaluation (selfassessment, peer assessment, portfolio, etc.) other than classic exam. As a result of these findings, the instructors teaching in the e-learning environment should pay attention to which variables may affect students' transactional distance perceptions and prepare the course content and structure accordingly.