Öğretmenlik uygulaması dersinin etkililik düzeyinin okul yöneticisi, sınıf öğretmeni ve öğretmen adayı görüşlerine göre incelenmesi
Investigation of level of efficacy of teaching application lesson up to the thoughts of school governor, class teacher, and the student teacher
  1. Tez No: 366523
  2. Yazar: EZGİ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma ile öğretmenlik uygulaması dersinin etkililik düzeyinin okul yöneticisi, sınıf öğretmeni ve aday öğretmenin görüşleri bağlamında cinsiyet, mesleki kıdem, okutulan sınıf, mezun olunan lise türü gibi değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Betimsel bir çalışma olan bu araştırmada tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Öğretmenlik uygulaması dersinin etkililiği ile ilkokul yöneticileri ve sınıf öğretmenlerinin cinsiyet, mesleki kıdem, okutulan sınıf gibi değişkenler ve aday öğretmenlerin cinsiyet ve mezun oldukları lise türüne göre ele alınan değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma örneklemini, Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalının son sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bunun yanında 2013-2014 eğitim öğretim yılında Kars ili merkez ilçede bulunan okullarda bütün sınıf seviyelerinin müstakil olarak bulunması göz önüne alınarak, belirlenen 14 okulda bulunan 203 sınıf öğretmeni ve 32 yönetici oluşturmaktadır. Öğretmenlik uygulaması dersinin etkililik düzeyine ilişkin yönetici ve sınıf öğretmeninin görüşlerini incelemek üzere Topkaya ve Yalın (2005) tarafından geliştirilen anketten yararlanılmıştır. Ayrıca konu alanı odaklı olarak alan uzmanlarının görüşleri alınarak araştırmacı tarafından yeniden yapılandırılan, beşli likert tipi şeklinde hazırlanan 40 maddeden oluşan bir tutum ölçeği hazırlanmıştır. Aday öğretmenlere de Kılıç (2004) tarafından uyarlanan yine beşli likert tipi şeklinde hazırlanan 40 maddelik bir anket uygulanmıştır. Anket maddelerinin seçenekleri“Hiç Katılmıyorum, Katılmıyorum, Kısmen Katılıyorum, Katılıyorum, Tamamen Katılıyorum”şeklinde yapılmıştır. Verilerin analizinde Frekans, Yüzde, t testi, Mann Whitney U testi, Tek Yönlü Varyans analizi, LSD Post Hoc testi, Kruskal Wallis H testi, Dunnet Post Hoc testi analizleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre yöneticilerin, sınıf öğretmenlerinin ve aday öğretmenlerin Öğretmenlik Uygulaması dersine yönelik tutumlarının genelde olumlu olduğu görülmektedir. Ayrıca cinsiyet, mesleki kıdem, eğitim verilen sınıf ve mezun olunan lise gibi değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether level of efficacy of teaching application lesson is explored through gender, occupational seniority, class which is instructed, type of high school that is graduated from. Survey model has been used in this research which is a descriptive study. With the efficacy of teaching application lesson, relationships between changes such as gender, occupational seniority, the class which is instructed of classroom teachers and the school governors, and gender, type of high school that is graduated from of the student teachers are researched. Senior students in Kafkas University, Faculty of Education, Department of Classroom Teaching constitute the research sample. Additionally, 203 classroom teachers and 32 governors in 14 schools constitute the research sample regarding to all class levels as self-contained in schools which exist in the central borough of Kars in 2013-2014 educational years. In order to investigate the thoughts of classroom teacher and manager related to the efficacy of teacher training appliance, the survey enhanced by Topkaya and Yalın (2005) has been profited. In addition, an attitude scale consisting 40 matters, prepared five likert type and reconstructed by the researcher has been prepared by taking the thoughts of authorities related to the subject matter. For student teachers, a survey consisting 40 matters prepared in five likert type and arranged by Kılıç (2004) has been implemented. Options of survey matters has been made as“Totally disagree, Disagree, Partly disagree, Agree, Totally Agree.”Analysis of frequency, percentage, t-test, Mann Whitney U test, One- way analysis of variance, LSD Post Hoc test, Kruskal Wallis H test, Dunnet Post Hoc test have been applied in data analysis. According to the survey, attitudes of administrators, classroom teachers, and student teachers towards teaching application lesson are seen to be generally positive. In addition, meaningful differences have not been observed statistically according to variables related to gender, occupational seniority, the class given instruction, and high school that is graduated from.