İşbirlikli öğrenme modelinin fen ve teknoloji dersinde öğrenci başarısına etkisi: Ardahan ili örneği
The effect cooperative learning model to student achievement in science and technology courses: The sample of Ardahan province
- Tez No: 366545
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİH BAYRAKÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ardahan ilinde görev yapan fen ve teknoloji öğretmenlerinin işbirlikli öğrenme modeli hakkında bilgilendirmesi, öğrencilerin fen ve teknoloji dersindeki akademik başarılarına ve derse karşı tutumlarına bu modelin ÖTBB (öğrenci takımları başarı bölümleri) yönteminin etkisinin belirlenmesidir. Çalışmanın örneklemini, Ardahan ilinde görev yapan 18 fen ve teknoloji öğretmeni ve bu ildeki üç ilköğretim okulunda öğrenim gören 150 öğrenci oluşturmaktadır. Düzenlenen bir çalıştayla fen ve teknoloji öğretmenleri işbirlikli öğrenme modeli hakkında bilgilendirildi (36 saat). Çalıştay sonunda okullardaki uygulamaları gerçekleştirmek için 4 öğretmen seçildi. Bu öğretmenler; 6., 7. ve 8. sınıflardaki iki şubeden birini deney diğerini ise kontrol grubu olarak kullanmışlardır. Deney gruplarında ÖTBB ve kontrol gruplarında ise geleneksel öğretim yöntemini kullanarak derslerde birer ünite işlenmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak; öğretmenler için kullanılan Öğretmen Kişisel Bilgi Formu, Çalıştay Öncesi Yöntem Görüş Ölçeği ve Çalıştay Sonrası Yöntem Görüş Ölçeği ve öğrenciler için kullanılan; Öğrenci Kişisel Bilgi Formu, 6. Sınıflara; 6. Sınıf Önbilgi Testi ve 6. Sınıf Akademik Başarı Testi, 7. Sınıflara; 7. Sınıf Önbilgi Testi ve 7. Sınıf Akademik Başarı Testi ve 8. Sınıflara; 8. Sınıf Önbilgi Testi ve 8. Sınıf Akademik Başarı Testi ve ayrıca uygulanan yöntemle ilgili olarak öğrenciler için Yöntem Görüş Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için, öğretmenlerin ve öğrencilerin görüş ölçeklerine vermiş oldukları cevaplar nitel ve nicel analiz yöntemleri kullanarak değerlendirilmiştir. Bu analiz sonuçları grafik ve tablolar halinde sunulmuştur. Öğrencilere uygulanan ÖBT ( Önbilgi Testi) ve ABT ( Akademik Başarı Testi) sonuçları için tanımlayıcı istatistikler ve tek yönlü varyans analizleri (ANOVA) yapılmıştır. ABT sonuçlarına göre, ÖTBB yönteminin uygulandığı gruplar ile geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı gruplar arasında akademik başarı açısından anlamlı bir farklılığın olmadığı belirlenmiştir. Fakat Yöntem Görüş Ölçeği sonuçları açısından, deney gruplarındaki öğrencilerin kontrol gruplarındaki öğrencilere göre daha iyi durumda oldukları görülmüştür. Örneğin bu ölçekte; 'kendime güvenim arttı', 'düşünme ufkum çok açıldı', 'kendi başıma iş yapar oldum' gibi seçeneklerin seçilme oranlarının oldukça yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yine aynı ölçekten elde edilen verilere göre deney gruplarındaki öğrencilerin; problem çözme, yazılı belge hazırlama, konuşma yapma, grup organizasyonu ve plan yapma, zaman yönetimi gibi özelliklerinin geliştiği de anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to inform science and technology teachers, who work in Ardahan, about cooperative learning model and to determine the effect of this model and STAD (Student Team Achievement Division) method to students' academic achievements and attitude towards this lesson in Science and Tecnology courses. The sample of the research consist eighteen science and tecnology teachers, who work in Ardahan province, and 150 students who study in this city in any three primary school. Science and Tecnology teachers were informed about cooperative learning model with the workshop held (36 hours). In the end of the workshop, four teachers were chosen to carry out the applications in schools. These teachers have used students which are sixth, seventh, eighth grade, and have chosen two of them; first one is experimental group and second one is control group. In experimental group, teachers use STAD, whereas in control group, they use traditional teaching method. By using these method one unit has processed. In the probe, as data collection tools; using for teachers: Teacher Personal Information Form, Before the workshop opinion scale of the method and After the workshop opinion scale of the method and using for students: Student Personal Information Form, 6. Grade Prior Knowledge Test, 6. Grade Academic Achievement Test; 7. Grade Prior Knowledge Test, 7. Grade Academic Achievement Test; 8. Grade Prior Knowledge Test, 8. Grade Academic Achievement Test and also with respect to using method, for students: Opinion Scale of the method have been used. Opinion scales answered by taechers and students were evaluated by using qualitative and quantitative analysis methods in order to analyze the data. The resuts of this analysis were represented in the form of tables and graphs. Descriptive statistics and One-way Analysis of Variance (ANOVA) were actualized for the results of Academic Achievement Test and Prior Knowledge Test. According to the result of Academic Achievement Test, it has been determined no difference between groups carried out STAD and traditional teaching methods in terms of academic achievement, whereas in accordance with the results of opinion scale of the method, the students in experimental group have been seen better than the students in control group. For instance, in this scale; the selected rate of choices such as 'My confidence has increased', 'My thought has cleared', 'I have been doing my own work myself' has found to be quite high. Moreover, according to the data obtained from the same scale, the features of the students in the experimental group such as problem solving, written document preparation, conversation, group organization and planning, time management has been found to develop as well.