Fen ve teknoloji programında uygulanan yapılandırmacı yaklaşımın öğrencilerin 9. sınıf kimya dersi hazırbulunuşluk düzeylerine etkisinin incelenmesi
Researching the effect of constructivist approach applied in science and technology curriculum to the students readiness levels of 9th grade chemistry course
  1. Tez No: 342341
  2. Yazar: İLKER TURAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı yapılandırmacılığa dayalı Fen ve Teknoloji programının uygulama sürecindeki öğretmen özellikleri, veli katılımları ve öğrenme ortamlarının fiziksel koşulları ile öğrencilerin 9. sınıf Kimya dersi bilişsel hazırbulunuşluk düzeyleri arasında nasıl ilişkiler olduğunu belirlemektir. Ayrıca öğrencilerin 9. Sınıf Kimya dersi bilişsel hazırbulunuşluklarının ne düzeyde olduğu ve ilköğretim Fen ve Teknoloji programının uygulama sürecindeki öğretmen özellikleri, veli katılımları ve öğrenme ortamlarının fiziksel koşullarının yapılandırmacı yaklaşıma ne derece uygun olduğu incelenmiştir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı çalışmanın evrenini İzmir ili merkez ilçelerindeki okullarda öğrenim gören ortaöğretim 9. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem amaçsal örnekleme yöntemlerinde maksimum çeşitlilik stratejisi kullanılarak oluşturulmuştur. Çalışmaya 2011-Ortaöğretim Yerleştirme Puanlarına göre Türkiye genelindeki farklı yüzdelik dilimlerdeki öğrencilerin alındığı ve İzmir?in farklı merkez ilçelerde bulunan 22 farklı ortaöğretim kurumunda okuyan 572 öğrenci katılmıştır. Çalışmada veriler araştırmacılar tarafından geliştirilen 9. Sınıf Kimya Dersi Bilişsel Hazırbulunuşluk Testi (KBHT), Fen ve Teknoloji Öğretmen Özellikleri Ölçeği (FTÖÖÖ), Veli Katılım Ölçeği (VKÖ) ve Öğrenme Ortamları Ölçeği (ÖOÖ) kullanılarak toplanmıştır. Çalışma sonucunda yapılandırmacılığa dayalı Fen ve Teknoloji programının uygulama sürecindeki öğretmen özellikleri, veli katılımları ve öğrenme ortamının fiziksel koşulları değişkenleri birlikte öğrencilerin 9.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relations between the characteristics of teacher, parent participations and physical conditions of learning environments and cognitive readiness levels of the 9th Grade Chemistry course in the application process of the constructivist Science and Technology curriculum. Besides, the cognitive readiness levels of students regarding the 9th Grade Chemistry course, and the convenience of the characteristics of teacher, parent participation and physical conditions of learning environments for the constructivist approach were examined in the application process of the primary education Science and Technology curriculum. The target population of the study, which used relational screening model, is consisted of 9th grade secondary school students, who receive education in schools of central districts of İzmir. The sample was set by using the maximum variation strategy, which is among the teleological sampling methods. 572 students, who were from different percentiles according to the Secondary Education Placement Scores of 2011 throughout Turkey and who received education in 22 different secondary schools of different central districts of İzmir, were involved in the study. The data were collected with Cognitive Readiness Test of 9th grade Chemistry course, Scale of Characteristics of Science and Technology Teachers, Scale of Parent Participation and Scale of Learning Environments, which were developed by researchers.