Faruk Kaleli'nin halk müziğine kazandırdığı türkülerin eğitim müziği açısından incelenmesi
Song which Faruk Kaleli has brought to folk music investigation terms of the educational music
- Tez No: 366549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Faruk Kaleli, Erzurum müzik kültürü içerisinde önemli bir yere sahiptir. Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllardan itibaren gönül verdiği müzik çalışmalarını, 1930'lu yıllarda Erzurum Halk Evleri Halk Müziği Kolu Başkanı olarak devam ettirmiştir. Erzurum'da müzik faaliyetleri içerisinde yer almış, halk müziği sevdalılarına öncülük ederek, daha sonra Erzurum'da kurulacak olan Halk Oyunları Derneği ve TRT Erzurum Radyosu Türk Halk Müziği korolarının temelini oluşturmuştur. Kaleli, mütevazı kişiliği ve üstün müzikal yeteneği ile herkesin beğeni ve sevgisini kazanmıştır. Muzaffer Sarısözen, Faruk Kaleli'den onbeş türkü derleyerek TRT repertuvarına kazandırmıştır. Genç denilecek bir yaşta kaybettiğimiz Faruk Kaleli bir kültür elçisi ve halk müziği aşığıdır. ''Faruk Kaleli'nin Halk Müziğine Kazandırdığı Türkülerin Eğitim Müziği Açısından İncelenmesi'' isimli çalışmada; nitel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya konu olan Faruk Kaleli'den derlenen 15 türkünün makamsal analizleri yapılmış ve eğitim fakülteleri müzik öğretmenliği müfredatında kullanılabilirliği ile ilgili araştırma yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda söz konusu eserlerin eğitim müziğinde kullanılabileceği, kaynak kişilerin kültür aktarımında önemli bir yere sahip oluşu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Faruk Kaleli, has an important place in Erzurum music culture. From the first years of the Republic, be enamored of his music studies, has continued as Chairman folk music of the lever in Erzurum public houses in the 1930s. In Erzurum, have taken place in music activities, leading folk music lovers, Erzurum Folk Dance Association and TRT Radio which will be established later in Erzurum has been basis of Turkish Folk Music Choir. Kaleli has won everyone's admiration and love with his modest personality and outstanding musical talent. Muzaffer Sarısözen bring TRT repertory that Faruk Kaleli's fifteen songs were compiled. Faruk Kaleli, who died at a young age is a cultural ambassador and folk music lover. In name exam“Song which Faruk Kaleli has brought to Folk Music investigation terms of the Educational Music”was used qualitative research methods, is descriptive research method. Research subjects which Faruk Kaleli compiled from 15 songs modal analysis performed and has been conducted of research regarding the availability in the curricula which Music Teacher Department of Education Faculties. As a result, these works can be used in music education, resource persons have an important place in the culture of the transfer was concluded to occur.