Trafik güvenliği ve Türkiye'de sürücü eğitiminin incelenmesi
Traffic safety and assessment of driving education in Turkey
- Tez No: 114915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIRALİ MÜRTEZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
TRAFİK GÜVENLİĞİ VE TÜRKİYE'DE SÜRÜCÜ EĞİTİMİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Kahan İNAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Dünyanın her yerinde ulaşımın gelişmesi, ekonomik büyümede bir anahtar eleman olarak görülmektedir. Dünya nüfusunun giderek artması, endüstrileşme ve kentleşme, karayolu ağı üzerinde bunaltıcı bir etki yapmaktadır. Karayolu trafik güvenliğine yaklaşım ve bu sorunla başa çıkma açısından ülkeler arasında farklılıklar vardır. Gelişmiş ülkeler trafik güvenliğini bir bütün olarak almaktadır. Karayolu trafik kazaları çok disiplinli bir sorun olup önlenebilmesi için bir çok alanda etkili faaliyet yapılması ve ilgili çalışmaların verimli koordinasyonu gereklidir. Trafiğin üç ana unsuru vardır: İnsan, taşıt, yol ve çevresidir. Bu araştırmanın ana amacı eğitim sistemlerini, diğer ülkelerde verilen eğitimi ve bu sistemlerdeki araştırmayı açıklamaktır. Bu amaçla aşağıdaki sorulara yanıt aranmıştır: 1 -Trafik eğitimi nedir? 2-Trafik kazalarında sürücülerin rolü ve sürücü kusurları nelerdir? 3-Dünyada sürücü eğitimi nasıl verilmektedir? 4-Türkiye'de sürücü eğitimi nasıl verilmektedir? 5-Sürücülere verilen eğitimle ilgili olarak yapılması gereken düzenlemeler nelerdir? Eğitim bir kültürlenme sürecidir. Bu doğrultuda trafik güvenliği de bir kültür olmalıdır. Eğitim kişide istendik davranışlar oluşturmayı amaçladığına göre, trafikte istendik davranışların sergilenmesi de yine eğitimle mümkündür. Trafik kazaları bütün ülkeler için bir sorundur. Ancak eldeki bulgular bazı gelişmiş ülkelerin bu sorunu aşmakta önemli yol kat ettiklerini göstermektedir. O halde gerekli düzenlemeler yapıldığında ülkemiz de bu sorunu aşabilecektir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Trafik Güvenliği, Sürücü Eğitimi Sayfa Adedi :129 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Kırali MÜRTEZAOĞLU
Özet (Çeviri)
TRAFFIC SAFETY AND ASSESMENT OF DRIVING EDUCATION IN TURKEY (Master's Thesis) Kahan İNAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF NATURAL SCIENCES June 2001 ABSTRACT Development of transportation is accepted as one of the most important key factors to the economic boom. The increase in the world population, industrialization and urbanization makes a negative impact on the highway systems. There are differences among the countries in handling and solving the problems in highway traffic safety. Developed countries handle this highway traffic safety as a whole. Highway traffic accident is a multi-disciplinary problem, and in order to solve this problem several precautions should be put into action in different fields and these fields should effectively be coordinated. There are three main elements in traffic. People, vehicle, and highway and its surrounding. The purpose of this study is to understand the traffic education system, the educations in other countries and the systems in these countries. To realize this purpose answers to the following questions have been searched in this study. 1. What is the traffic education? 2. What are the situations and the mistakes of the drivers in the traffic accidents? 3. How is the traffic education in other countries? 4. How is the traffic education in Turkey? 5. What are the possible regulations to better the traffic education in Turkey? Education is a cultural process. Parallel to this, traffic education should also be a part of this culture. If it is assumed that education yield people to act in a conscience way, then it is possible to realize conscience manner in traffic by the education. Traffic accidents are one of the important problems of the whole world. On the other hand, the findings show that the developed countries have gone so far in the solution to this problem. So, it is also possible for Turkey to overcome this problem by taking necessary precautions. Branch code Key words Number of pages Advisor Traffic safety, Driver education 129 Assoc. Prof. Kirali MURTEZAOGLU