Türkiye'de yoksullukla mücadelede fonlar
The funds in the struggle against poverty within Turkey
- Tez No: 366579
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Son yıllarda, sosyal bilimciler ve araştırmacıların en çok dikkat çektiği konulardan olan yoksulluk, iktisat biliminin kalkınmayla ilgili önemli göstergelerinden birisini oluşturmaktadır. Son yarım asırdır dünya ülkelerinde sürekli gelir artışları yaşanmasına rağmen, gelişmekte olan ülkeler ve az gelişmiş ülkeler bu paydan yeteri kadar pay alamadığı gibi, gittikçe daha kötü duruma düşmüşlerdir ve ağır yoksulluk koşulları ile baş başa kalmışlardır. Dünya nüfusunun % 50 ye yakın bir oranı, yaklaşık 3 milyar kadar insan, Dünya Bankası tarafından elde edilen istatistiklere göre günlük 2 ABD dolarının altında yaşamaktadır. Bu oran yoksulluk sınırının oldukça altında kabul edilmektedir.. Yaklaşık 1,5 milyar insan da günlük 1 ABD doları olan açlık sınırının altında hayatlarını sürdürmektedir. Her yıl yaklaşık olarak 20 milyon insan çok erken yaşlarda yoksulluğa bağlı sebeplerden dolayı hayatını kaybetmekte ve bu rakam dünya üzerinde gerçekleşen toplam ölüm sayısının üçte birine eşittir. Her gün 34 bini beş yaşın altında çocuklar olmak üzere toplam 50 bin insan yoksulluğa bağlı sebeplerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Bu verilerden hareketle, dünyada gelir dağılımı açısından uygulamada ve işleyişte birçok sorun olduğu görülmektedir. Yoksulluk sadece belli başlı ülkelerin değil tüm dünya ülkelerinin büyük bir sorunudur. Yoksullukla mücadele' de birçok yol bulunmaktadır. Bizde bu çalışmamızda dünyada ve özellikle Türkiye' de yoksullukla mücadele de hangi politikaların benimsenmiş olduğu ve ne gibi önlemler alındığı üzerinde durarak, yoksullukla mücadele de özellikle ülkemizde en etkili araç olarak kullanılan fonların siyasi-ekonomik boyutunu ele alacağız. ANAHTAR SÖZCÜKLER Yoksulluk, Bütçe Politikası, Yoksulluğu Azaltıcı Fonlar ve İşlevleri
Özet (Çeviri)
Recently, social scientists and researchers have focused on the subject of poverty which is mostly interested in economics. Although the income of World countries have increased for a half-century, both developing countries and less-developed countries have not gained much from this total income increasing, moreover their financial conditions have become worse and they have faced with extreme poverty. 3 billion people which is accounted for nearly total population of the World keep their lives under 2 $ in a day and it means that they live under poverty line. Nearly, 1,5 billion people which is one-four of total population of all World keep their lives under 1$ in a day and it means that they keep their lives under hunger threshold. 20 million people who pass on at early ages in every each year account for one-third of all deaths in the World in a year. 50.000 people pass on everyday and 34.000 people of them are children. This indicators have shown us that something goes wrong in the World. Poverty is not only the problem for some specific countries, but also it is one of the most serious problem for all World countries. There are many different ways to struggle with poverty. In this study, which politics are implemented against the issue of poverty and the types of measures that fights for poverty have been adopted by countries. Additionaly, the social funds which is the most efficient way to fight with poverty in Turkey and their role of political economy will be examined. KEY WORDS: Poverty, Budget Policy, The Social Funds which Alleviate Poverty and Its Functions