Örgütsel yapı ve idari reform çalışmaları perspektifinden gelişim süreçleri ile Japon kamu yönetim sisteminin incelenmesi
Japan public management system and development processes analysis from the perspective of administration reform studies and organizational structure
  1. Tez No: 366580
  2. Yazar: GÜLSERİ OVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL MUTİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Üniter devlet yapısına sahip Japonya'da yönetim sistemi, merkezi ve yerel yönetimler olmak üzere ikili bir yapı sergilemektedir. Sistemin bugünkü halini almasına kadar geçen sürede, birçok idari reform çalışmasına başvurulmuştur. Bu idari reform çalışmalarının başarıya ulaşması için ise, paralelinde ekonomik ve sosyal alanda birbirini tamamlayan reform çalışmaları yürütülmüştür. Tarihi boyunca yönetim sistemi ile ilgili reformlara sahne olan Japonya'da, öncelikle imparator Meiji dönemindeki modernleşme çabaları, ardından da II.Dünya Savaşı yenilgisi ve uygulamaya konan çalışmalar, yönetim sisteminin şekil almasında önemli dönüm noktalarını oluşturmuştur. 1980'li yıllardan sonra modern dönemin yönelimleri ve ülkenin iç dinamikleri dikkate alınarak uygulanan reformlar ise bugünkü Japon yönetim sisteminin son halini almasını sağlamıştır. Bu çalışmayla, incelemeye alınan idari reform süreçleri ve tarihsel değişimler ışığında Japon merkezi ve yerel yönetimlerinin yapısına dair bir kaynak hazırlanması amaçlanmıştır. Tezin amacını yerine getirmeye çalışırken yapılan literatür incelemeleri ile ulaşılan sonuç ise, Japon reform anlayışının, temelde Japonya'nın uluslar arası platformda elde ettiği yerini muhafaza etmek ve dünya ile rekabet gücünün devamlılığını sağlamak amacını taşıdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Japan has a unitary state structure and the public management system, consist of a binary element, including central and local governments. Until the completion of final formation of the system, the governments performed some administration reforms. To reach the successful results, complementary economic and social reform studies were implemented concurrently with the administration reforms. There were various administration reform efforts during Japan public management history and there were two crucial points which had effective role in administration system structuring. The first one is the modernization efforts in Meiji era and the other one is II.World War defeat and following reform studies. Additionally, the next stage reforms during 1980s were performed based on modern world trends and Japan's internal dynamics. Consequently, Japan public management system reached to its final formation. The main objective of this thesis is preparing a comprehensive source about Japan central and local governments, based on these reform efforts and historical background. During research activities to reach this objective, the conclusion appears as follows: The basic aim of Japan reform method is to protect Japan's position on the international stage and to provide continuity of its competitiveness all around the world.