Üst düzey yöneticilerde örgütsel stres ve örgütsel bağlılık ilişkisi analizi: Antalya bölgesi beş yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama
The relationship between organozational stress and organizational commitment of top level managers: A study on five star hotels in Antalya regi̇on
  1. Tez No: 366581
  2. Yazar: ARİFE DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, üst düzey otel yöneticilerinin örgütsel stresleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın ilk bölümünde; stres ve örgütsel stres kavramı, önemi ve tanımları örgütsel stres ile ilgili teoriler ve örgütsel stresin sınıflandırılması konuları ele alınacaktır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise; örgütsel bağlılık kavramı, önemi ve tanımları, örgütsel bağlılık ile ilgili teoriler ve örgütsel bağlılığın sınıflandırılması konuları ele alınacaktır. Üçüncü ve son bölümde ise; çalışmanın uygulama kısmını oluşturmaktadır. basit tesadüfî örnekleme yöntemi ile seçilen Antalya'daki 336 beş yıldızlı grup otel işletmelerinde çalışan 109 üst düzey yöneticisi üzerinde anket uygulanmıştır. Yapılan anket çalışmasında elde edilen bulgular SPSS 20.0 istatiksel veri analiz programı ile değerlendirilmiştir. Bu analiz sonucunda, örgütsel stres ile duygusal bağlılık arasında ve örgütsel stres ile normatif bağlılık arasında anlamlı negatif ilişki bulunmuştur. Bu sonuca göre, örgütsel stres azaldıkça, duygusal bağlılık ve normatif bağlılığın arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyse correlations between organizational stress and organizational commitment of senior managersin hotel. The first chapter of the research; the concepts of Stress and Organizational Stress were explanied in detail. In thıs context, the theorical explanations, fundamental concepts, classification and the effects are analysed. In the second chapter; the concept of organisational commitment was clarified as well as giving the importance and related teories and the classification. In the third and last chapter; research forms part of the application. Questionnaire conducted on 109 senior managers which selected with method of basic random sampling and employing in 336 five stars group hotel administrations in Antalya. The data obtained from the senior managers who work, via surveys are analyzed in the SPSS 20.0. In consequence ofthis analysis, significant negative correlation between organizational stress and affective commitment, and between organizational stress and normative commitment were determined. According to this consequence, as organizational stress decreases, affective commitment and normative commitment increases.