Örgütsel adaletin işe ilişkin strese etkisi: Çalışanlar üzerinde bir uygulama
Organizational work related stress effect of justice: An application on workers
  1. Tez No: 370823
  2. Yazar: HANİFİ FİLİZFİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmadaki temel amaç örgütlerde oluşan adaletsiz durumlarda, işe ilişkin stresin azalıp azalmadığını araştırmaktır. Bu maksatla İstanbul, Ankara ve Antalya' da Mal/Ürün Üretim ve Satış ile hizmet ve eğitim sektörleri ağırlıkta olmak üzere hizmet veren 45 özel ve kamu kurum çalışanlarına (N=413) anket uygulaması yapılmıştır. Denek grubu çoğunlukla özel şirketlerden seçilmiştir ve çalışanların pozisyonları daha ziyade personel, orta&üst düzey yöneticilerden oluşmuştur. Spss 16.0 istatistik programı kullanılarak elde edilen sonuçlara göre gerek prosedürel adalet algısının gerekse dağıtımsal adalet algısının işe ilişkin stres davranışlarını azalttığı yönünde bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was unjust situations that occur in the organization, jobrelated stress is low is to investigate. For this purpose, Istanbul, Ankara and Antalya the goods / services and education sectors Products Manufacturing and Sales in weight of 45 private and public organizations including serving employees (N = 413) was administered questionnaire. Groups of subjects were selected from mostly private companies and employee positions rather than staff, made up of middle & senior level managers. Ella using SPSS 16.0 statistical program should be based on the results of the perception of procedural justice and distributive justice perceptions of both job-related stress caused a decrease in behavior findings were obtained.