Özel liselerin Türk eğitim sistemindeki yerinin iktisadi ve mali açıdan değerlendirilmesi
Private high schools in Turkish education system in the frame of economi̇c and financial evaluation of the significance
  1. Tez No: 366582
  2. Yazar: REŞAT KIRMIZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırmanın genel amacı, son yıllarda ülke gündeminden düşmeyen ve dünya ülkelerinde önemli bir yere sahip olan özel okulların, Türk eğitim sistemindeki yeri ve önemini tartışmaktır. Özel okullar devletin eğitim yüküne artı bir yük müdür yoksa devletin eğitim konusundaki ağır yükünü paylaşan bir paydaş mıdır? Bu okulların eğitim sistemine katkısı nedir? Bu okulların iktisadi etkisi var mıdır? Bu okulların mali etkisi var mıdır? gibi sorulara cevaplar aranmıştır. Bu araştırma, Türkiye'de faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişilerce açılan özel okulları kapsamaktadır. Türkiye'de eğitim alanındaki en büyük sorun, eğitime olan talep artışı ve buna bağlı olarak devletin bu talebi karşılamaktaki fiziki ve ekonomik yetersizliğidir. Bu sorunu aşmanın bir yolu da özel okulların çoğaltılmasıdır. Özel okulların ekonomik katkıları; özel okulların ödediği vergiler, özel okulların personel istihdamı, özel okulların devletin eğitim yüküne katkıları gibi ekonomik verilerden elde edilen sonuçlara göre incelenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda özel okul sayılarının arttırılması eğitim sektöründe rekabeti doğuracaktır. Rekabetin artması ile birlikte daha kaliteli eğitim hizmeti sunma imkânı sağlanacaktır. Özel okulların yaygınlaşması sonucunda, devlet ekonomik anlamda önemli ölçüde tasarruf yapacaktır. Buna bağlı olarak da devlet öğrenci başına düşen harcamalarını yükseltebilecek, bu da devlet okullarındaki kaliteyi yükseltecektir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of the research is to study what the financial impacts of private high schools, which have not fallen off the agenda of the country and have had an important place in world countries in recent years. Also these schools are discussed an aspect of the place and importance in the Turkish education system. Will private schools be burden to government or have a role to share heavy burdens on education of Turkish State? What is the contribution of these schools into the education system? Is there an economic impact of these schools? Is there a financial impact of these schools? It has sought answers to these kind of questions. In this study includes private schools, which are in service in Turkey and were opened by natural and legal persons. The biggest problem in the field of education in Turkey is the increase in the demand for education and accordingly the physical and economic inefficiencies of the state in meeting this demand. One way to overcome this problem is the replication of private schools. Economic contributions of private schools were examined according to the results obtained from economic data such as taxes they pay, their staff recruitment; their contributions to the state's education charge, and solutions were presented As a result, increasing the number of private schools will have competition in the education sector. Along with the increase in competition will be possible to provide more quality education services. As a result of the expansion of private schools, the state could make significant savings in the economic sense. Accordingly, the state could increase its spending per student and this could improve the quality of education in public schools.