Şiddet açısından güvenli ortamda çalışılması için alınan önlemlerin sağlık çalışanları tarafından değerlendirilmesi
Healthcare professionals' evaluation of measurements taken to prevent violence to sustain a secure working environment
- Tez No: 366618
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSHAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, sağlık kurumlarında çalışanların şiddet açısından güvenli ortamda çalışması için alınan önlemlerin sağlık çalışanları tarafından nasıl değerlendirildiğini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ankara ilinde bir kamu hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini bu hastanede çalışan 1600 sağlık çalışanı; örneklemini ise rassal oransız eleman örnekleme yöntemi ile seçilmiş 323 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmaya katılanların bireysel özelliklerini, iş yerinde şiddet ve sağlık kurumlarında şiddete karşı alınan önlemlere ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından akademik danışmandan ve literatür bilgisinden yararlanılarak hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 17.0 paket programında; tanımlayıcı istatistiksel metotlar ve karşılaştırılmalar için Pearson Ki-Kare, Fisher's Exact Ki-Kare testleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive study is to determine healthcare professionals' evaluation of measurements taken to prevent violence to sustain a secure working environment. This research was conducted in a public hospital in Ankara, Turkey. The target population was 1600. The study sample of 323 healthcare professionals was chosen by random sampling method. A questionnaire form prepared by the researcher, using advisor's knowledge and literature information, was chosen as a data collection tool to identify the participants' demographics and opinions about workplace violence and measurements taken to prevent violence. The collected data were evaluated by using SPSS 17.0 package program. For descriptive statistics, Pearson's Chi-Squared and Fisher's Exact Chi-Squared tests were performed.