Bir modern işletme yönetimi tekniği olarak personel güçlendirmenin kurumsal bağlılığa etkisi: Jandarma Genel Komutanlığı örneği
Affects of employee empowerment for institutional commitment as a modern business administration technics : Gendarmerie General Command example
  1. Tez No: 366619
  2. Yazar: HAKAN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSHAK AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Küreselleşme ile birlikte teknoloji çağının getirdiği hızlı değişim, kurumlar açısından rekabet, kaliteli ve zamanında hizmet, çağa ayak uydurabilme ve sonuçta varlığını devam ettirebilme olgusunu beraberinde getirmiştir. Bunun bir sonucu olarak personel güçlendirme, kurumlar için vazgeçilmez bir uygulama olarak ortaya çıkmıştır. Personel güçlendirme, yöneticilerin ellerinde bulundurdukları gücü diğer çalışanlarla paylaşması sürecidir. Bu süreç sonucunda hem yöneticiler hem çalışanlar hem de kurumlar büyük fayda sağlayacaklardır. Yöneticiler bu gücü paylaşması sonucunda zamandan tasarruf yaparak stratejik faaliyetlere yönelecek, çalışanlar kendini işin sahibi olarak görmek suretiyle çok yönlü beceriler kazanacak, işlerini daha hızlı ve daha etkin bir şekilde yapacak, kurumlar ise kalite ve sayısal açıdan daha yüksek bir üretim düzeyi elde ederek verimliliği artıracaktır. Çalışanın, kendisini içinde bulunduğu kurumun bir parçası biçiminde hissetmesi, kuruma sadık kalarak kurumun çıkarını gözetmesi, aynı zamanda bireysel amaçlarını da göz ardı etmeden kurumsal amaçlara ulaşma yolunda bütün çaba ve becerilerini arzulu bir biçimde ortaya koyması kurumsal bağlılıktır. Çalışanların hakları korunmak suretiyle doğru bir şekilde uygulanan personeli güçlendirme, aynı ölçüde kurumsal bağlılığı artıracaktır. Bu çalışmanın amacı, çalışanların kurumsal bağlılıklarının sağlanmasında personel güçlendirmenin yeri ve önemini anlatmaktır. Bu kapsamda personel üzerinde bir uygulama yapılarak uygulama sonucunda kurumsal bağlılığın artmasında önemli derecede katkısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
By globalization, fast change in technology age causes some facts for corporations, such as competition, qualified and on-time service, keeping up with age and survive. As a consequence employee empowerment is indispensable application for companies. Employee empowerment is a process where managers share their power with other employees. At the end both managers, employees and companies will benefit. Managers will get more free time and deal with strategic issues; employees will gain more competence by owning the responsibility, do their jobs much faster and more efficient; corporations will increase productivity via getting better production level on quality point of view. Corporate loyalty means that an employee feels himself/herself like a part of company, look after company's benefit with loyalty and working ambitiously for best sake of company without ignoring self purposes. Correctly applied employee empowerment by protecting employee rights will increase corporate loyalty. Purpose of this study is to explain importance of employee empowerment for corporate loyalty. Around this, an application found place on employees and as a result important support to increase corporate loyalty is obtained.