Bütünleşik akıllı proje performans değerleme modülü tasarımı ve uygulaması
Integrated smart project performance evaluation module design and application
  1. Tez No: 366621
  2. Yazar: BANU ÖZKESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Proje performans değerlendirmesi teknik ve örgütsel değerlendirme olmak üzere olarak iki şekilde yapılmaktadır. Projelerin teknik performanslarının ölçümü, insan kaynağı haricindeki sistem girdilerinin performanslarına bağlıdır. Örgütsel performans ise, çalışanların yetkinliklerinin iş ve görevlerinin niteliklerine ve gereklerine uyumunu belirten, çalışanlardan beklenen hedeflerle onların ulaştıkları sonuçların ya da başarıların karşılaştırılması olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle, performans değerlendirmesi sadece çalışanların bireysel olarak değerlendirilmesi değil, onların bağlı oldukları proje ekibinin veya organizasyonun performansının da bütünleştirilerek değerlendirilmesi olarak ele alınmalıdır. Önerilen süreçte örgütsel performansla bütünleşik risk analiz noktaları da veri tabanına girilerek takip edilmektedir. Tez başlığındaki“Akıllı Proje”ifadesinin çıkış kaynağı olan nokta; veri tabanından sürekli geçmiş verilere ulaşılabilir olması ve özgeçmişi de bu şekilde oluşturmasıdır. Personel performans özgeçmişiyle proje içindeki bu risk takibinin çerçevelenmesi başlıkta bulunan“Bütünleşik”ifadesinin de çıkış kaynağıdır. Bu tez çalışması sonucunda; akıllı bir modül tasarımı ile elde edilmesi beklenen ana çıktılar; Personel performans özgeçmişi, Kurumsal karne (Proje ve personel performanslarını belirten), Proje performans özgeçmişi, Akıllı proje performans yönetim algoritmasıdır.
Özet (Çeviri)
Project performance evaluation is divided into two ways, as technical and organizational. Measurement of technical performances of the projects depends on the inputs of the system, except for human resources. Organizational performance can be defined as the harmony of the perfections of personnels and the qualities and requirements of jobs and tasks or benchmarking of the targets expected from the personnels and the results or successes they reach. As a result of this, performance evaluation is not only rating of the staff as individuals but also valuation of the organization or the project team that each personel belongs. In the suggested process, both organizational performance and integrated risk analysis points are controlled from the database. The source of the“Smart Project”term in the name of the thesis is that old data can always be reached from the database and this way forms the history. The frame of the personnel performance history and the risk control in the project is the source of the term“Integrated”. Consequently, the expected outputs with this smart module are; Personel performance history, Balanced Score Card (consisting of project and personel performances), Project performance history, Algorithm of smart project performance management.