Türk bankacılık sisteminde kalkınma ve yatırım bankacılığı: İlbank ve kaynak geliştirici faaliyetler
Development and investment banking in turkish banking system: İlbank and resource development activities
- Tez No: 366620
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL BAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
İller Bankası kurulduğu günden itibaren yerel yönetimlere genel bütçe vergi gelirlerinden ve fonlardan aktardığı paylar, sağladığı krediler ve dağıttığı kar paylarıyla finansman sağlamıştır. Ancak bilindiği üzere Bankanın görevi sadece bununla sınırlı değildir. Ülkemizdeki yerel yönetimlerin teknik açıdan yetersiz olması göz önünde bulundurularak Banka yatırımların gerçekleştirilmesi safhasında da yetkili kılınmıştır. Banka bazı yatırımları bizzat gerçekleştirmiş bazı yatırımlarda ise yerel yönetimlerin isteği doğrultusunda sadece teknik yardım sağlamıştır. Bunun yanında Banka mahalli idarelere malzeme temini, diğer bankacılık ve sigortacılık işlemleri ve eğitim gibi birçok alanda hizmet sunmuştur. Yani Banka yerel yönetimler için hem bir mali aracı hem de teknik yardım sağlayan bir kuruluş olagelmiştir. Ancak Banka zaman içerisinde yerel yönetimlerin değişen ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmıştır. Bu gelişmeler paralelinde Bankanın reformuyla ilgili özellikle 1990'lı yıllarda birçok çalışma yapılmış ve nihayetinde İller Bankası 2011 yılında çağdaş bankacılık ilkeleri doğrultusunda yeniden düzenlenerek anonim şirkete dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Iller Bankası, since it was established, provided financial support to local governments with shares it transferred from general budget revenues and funds, credits it ensured, profit it distributed. However, as it is known, the duties of the bank were not restricted with these. The bank was authorized in the phase of realizing investments as well because the local governments in our country were technically inadequate. The bank realized some investments directly and provided technical support with the direction of local governments themselves. Besides, served to local administrations about many fields such as material supply, other types of banking services and education. It means, the bank became an institute providing both financial intervention and technical support. By the way, the bank started to become insufficient to meet changing requirements of local administrations in time. With the frame of these progessions, many studies about the reform of the bank were made especially in the years of 1990s and eventually, IllerBankası were transformed to corporate by being reordered with the direction of principals of banking in 2011.