Babürname'de çekim morfolojisi (Tarihî–karşılaştırmalı dil bilgisi incelemesi)
Inflectional morphology on the Baburname (Historical and comparative philology)
  1. Tez No: 938554
  2. Yazar: NAZAN YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 454
Özet
“Babürnameʻde Çekim Morfolojisi”başlıklı tezimizde geniş bir sahada, Doğu Türklüğü tarafından kullanılan Doğu Türkçesi yani“Çağatayca”ile zamanın ünlü hükümdarı Babür Şah tarafından kaleme alınmış olan“Babürname”kaynağımız olmuştur. Kaynak olarak kullandığımız bu metin Susannah Annette Beveridge tarafından ilkin 1905ʻte yayımlanan ve 1971ʻde tekrar basımı yapılan Haydarabad nüshasıdır. Bu metin, W. M. Thackstonʻın 1993ʻte hazırlamış olduğu çalışma ile karşılaştırılarak hazırlanmıştır. Tarihî-karşılaştırmalı yöntem kullanılarak elimizdeki malzemeden çekim morfolojisine dair örnekler çıkarılmış bunlar tahlil edilerek listelenmiştir. Çağatayca gramer bilgileri göz önünde bulundurularak“Babürname”metninden çekim morfolojisi için özel bir çalışma sunulmuş; aynı zamanda istisnai durumlar da gösterilerek çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled“Morphology of Inflection on Baburname”, a wide are has been covered where the Eastern Turkic language used by the Eastern Turkic Turkish state, also known as“Chagatai”which was the language of the famous ruler Babur Shah of the time, has been the source of our study. The source we used is the“Baburname”, first published in 1905 by Susannah Anette Beveridge. The text is based on the Haydarabad edition, which was reprinted in 1971. This text was prepared by comparing it with the work prepared by W. M. Thackston in 1993. By using the historical-comparative method, examples of inflectional morphology were extracted from the material we had, analyzed, and listed. Aspecial study of the inflectional morphology of the text from“Baburname”, considering the grammatical information of Chagatai, was presented; at the same time, exceptional cases were shown, and our study was completed.