Uluslararası Hukukta özel askeri şirketlerin devletin kuvvet kullanma tekeli ve BM güvenlik sisteminin gelişimi çerçevesinde incelenmesi
Examination of private military companies in the International Law, in the framework of the state's monopoly of use of force and the development of United Nation's security system
- Tez No: 366641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF EMRE ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Özel askeri şirketler, Soğuk Savaş'ın ardından yükselen bir sektör olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzdeki pek çok çatışmada da, özel askeri şirketlerin önemli bir görev üstlendiği dikkat çekmektedir. Bu bakımdan, özel askeri şirket kullanımının uluslararası hukukta doğurduğu sonuçlar önemlidir. Öte yandan, özel askeri şirketlerin kuvvet kullanma tekelinin dönüşümü ile ilişkisi de ortaya konulması gereken bir meseledir. Birleşmiş Milletler Şartı'nda öngörülen kuvvet kullanma yasağı ve ortak güvenlik sisteminin uygulanışına ilişkin sorunlar da, özel askeri şirketler ile bağlantılı olarak değerlendirilmiştir. Söz konusu çalışma, özel askeri şirketlerin hem devletler hem de Birleşmiş Milletler tarafından kullanıldığına dikkat çekerek, bu kullanımından kaynaklanan sorunların ortaya konulması amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Private military companies have emerged as a rising sector after Cold War. Also in many conflicts today, it is seen that private military companies have an important role. In this regard, the results that use of private military companies brought into international law, are important. On the other hand, the relation of private military companies with their conversion of monopoly of use of force, is a matter needed to be set forth. The prohibition of use of force which is predicted in the United Nations Charter and the problems related to the implementation of common safety system, are evaluated as in relation with private military companies. The study in question, by attracting attention on the use of private military companies by both states and United Nations, is intended to put forth the problems arising from this usage.