Atomic ambitions: A role-theoretic analysis of Brazilian and Indian quests for nuclear capability
Atomik düşler: Brezilya'nın ve Hindistan'ın nükleer silah arayışını rol teorisiyle anlamak
  1. Tez No: 366682
  2. Yazar: BENJAMİN A. REİMOLD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZGÜR ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma, Rol Teorisi aracılığıyla ülkelerin liderlerinin nükeer silahlanma konusundaki motivasyonlarını araştırmaktadır. Çalısmanın vakası olarak seçılen Brezilya ve Hindistan örnekleri üzerinden, bu ülke liderlerinin benimsediği roller ve bu rollerden kaynaklanan nükleer silahlanma kararları arasındaki bağları incelemıştır. Bu analizde seçilen iki vaka birbiriyle en cok benzeyen sistemleri arastırma metoduyla karşılaştırılmıştır. Marjike Breuning (2011) tarafından geliştirilen modele göre liderlerin rol kavrayışlarının hem maddi hem de düşünsel katmanları değerlendirilmiştir. Bu çalışmayla, Brezilya vakasında liderler tarafından ifade edilen milli rol kavrayışlarının, nükleer silahlanma politikası ile uyusmadigi bulunmustur. Aksine, Hindistan vakasında, nükleer patlayıcıların bir statü sembolü olarak algılandığı ve liderlerin benimsediği milli rol kavrayışlarıyla tutarlı olduğu saptanmiştir. Bu çalışmayla Rol Teorisi'nin bu vakalardaki gözlemlerinin nükleer silahların yayılması literatürene katkı sağladığı savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis uses role theory to investigate the motivations of national leaders considering the acquisition of nuclear weapons. The correlation between expressed roles and proliferation decisionmaking is examined in the cases of Brazil and India within the framework of a most similar systems design. The material and ideational sources of Brazilian and Indian national role conceptions are traced using a model developed by Marijke Breuning (2011). In the Brazilian case, the expressed national role conceptions are found to be inconsistent with acquisition of nuclear weaponry, whereas in the Indian case, nuclear explosives were seen as powerful symbols consistent with the role conceptions of national leaders. The insights yielded by role theory in these cases provide a valuable addition to the existing nonproliferation literature.